У п'ятдесяті роки місцеві архітектори почали шукати інші форми роботи з водою. Після відкриття у 1952 році судноплавного Волго-Донського каналу у нас, в Кіровограді, з'явився власний канал в мініатюрі. Краєзнавець Сергій Шевченко писав, що навколо пам'ятника Леніну у Ковалівському парку обладнали бетонні впадини, що зображували Чорне і Каспійське моря та відрізки річок Волги і Дону, і з'єднали їх каналом. Наповнивши водойми, запустили рибу – звичайних карасів та коропів.
«З ранку до вечора юрмилися навколо "каналу" малеча й дорослі, не пригадую випадку, щоб хтось намагався зловити рибину чи кинути у воду якийсь предмет. Єдина, мабуть, у своєму роді у всій країні гідроспоруда проіснувала кілька років, доставляючи насолоду тисячам людей», - пише Шевченко.
Справжнім витвором мистецтва архітектора Володимира Сікорського, який працював у нашому місті в кінці 1950-х, став Каскадний сквер за обласним судом. Каскад басейнів починався від школи № 10 (зараз лікарня Святого Луки) і спускався униз до вулиці Пермської. П'ять басейнів з водою були розміщенні один над одним так, щоб вода з верхніх басейнів постійно стікала у нижні. Якийсь час цей каскадний сквер був одним з улюблених місць відпочинку городян. Але коли будували приміщення обласної прокуратури, сквер чомусь повністю зруйнували, залишивши на його місці потворний пустир…
Що ж до фонтанів, то їх у 50-80 роки будували у кожному парку, сквері. Фонтани були на площі Богдана Хмельницького, у парку Крючкова, на території дитячої обласної лікарні і т.п. Власні невеликі фонтани будували навіть у дитсадках. Ми пам'ятаємо фонтан у дитсадку № 22 на вул.Комарова, здається, у кінці 1970-х він вже не працював, проте у спеку в нього набирали воду, і дозволяли дітям гратися поруч.
А пам'ятаєте «Хлопчика з лебедем» у Ковалівському парку, який багато років радував малюків та смішив підлітків?
У вісімдесяті роки на Інгулі поряд з Набережною створили дуже цікавий фонтан – точніше групу фонтанів, які били прямо з річки. Здається, пропрацювало це диво лише один чи два роки.
Ну і як не згадати останній радянській фонтан, залишки якого є і зараз? Родина пантер біля дитячої поліклініки була «оазою», біля якої в спеку відпочивали діти і дорослі. Тут був водоспад, над яким сидів батько-пантера, та неглибокі басейни, в яких купалися діти. З нижніх басейнів били невеликі фонтанчики. У цьому році на конкурс проектів громадського бюджету подавали проект «Реставрація фонтанно-скульптурного комплексу «Пантери»», проте він не набрав достатньої кількості голосів.
А автор цих пантер – скульптор Григорій Савченко – до речі, і нині живе і працює у Кіровограді. От би дійсно відновити цей комплекс…