Серб на прізвище Хорват
А почалася ця історія в 1751 році, коли австрійський полковник Іван Хорват звернувся до російського посла у Відні з проханням дозволити сербам православного віросповідання оселитися в Російській імперії. Мова йшла про сербів-граничарів, які охороняли австрійські кордони, тож Іван Хорват обіцяв створити з переселенців полки, які захищатимуть південні кордони імперії від турків та татарів. Уряду ідея сподобалася і 13 червня 1751 року імператриця Єлизавета Петрівна відповіла Хорвату, що «скільки б з сербського народу в Російську Імперію перейти не побажало, всі вони як єдиновірні, в службу і підданство прийняті будуть». 10 жовтня того ж року до Києва прибула перша колона переселенців з 77 осіб на чолі з Іваном Хорватом, який відразу отримав чин генерал-майора, 3 000 рублів на влаштування переселенців і землі по правому берегу Дніпра між річками Синюхою і Тясмином. Ці поселення отримали назву Нова Сербія.
Взагалі то, Іван Хорват не збирався витрачати гроші і сили на переселення сербів. Проте швидко зрозумів, як і де йому отримати ще грошей. Щороку він рапортував у Санкт-Петербург, що з-за кордону "виведено власним коштом та обмундировано амуніцією до 1000 людей", на них Хорват отримував державне фінансування.
Не те, щоб Хорвата взагалі не перевіряли. Перевіряли, і перевірки показували, що в один рік сюди прибули 56 сербів, в інший – жодного. Але ці відомості не доходили до імператриці, оскільки Хорват не скупився і радо ділився прибутками з перевірниками.
Але Хорвату потрібні були хоча б якісь поселенці, тож він «зманював у свою команду людей породи малоросійської, видаючи їх за сербів». Тож, як це не парадоксально звучить, саме серб Хорват, авантюрист і шахрай, створив у нашому краї, який активно заселявся переселенцями з Болгарії, Росії, Молдавії, Україну.
А ще Хорват вигадував грандіозні і затратні проекти, які теж фінансувалися з казни. Так, він рапортував про побудову у Новій Сербії за власний кошт монастиря на честь Миколая-Чудотворця і отримав 1000 рублів субсидії на церковні нужди. Саме він виступив з ініціативою побудови фортеці. Можливо, фортеця, як і монастир, існувала б тільки на папері, проте відразу після підписання імператорського указу про створення фортеці «на допомогу» Хорвату прибув Іван Федорович Глєбов, російський генерал, у майбутньому київський і санкт-петербурзький губернатор. Вочевидь, з Глєбовим Хорвату домовитися не вдалося. Глєбов приїхав, вибрав місце між річками Грузька та Камениста-Сугаклея, розробив проект майбутньої фортеці та направив його у Сенат.
Потім Хорвата, до речі, тричі судили за казнокрадство та шахрайство. Перший раз – ще при Єлизаветі Петрівні. Тоді його виправдали і звільнили коменданта фортеці Муравйова, який на нього жалівся.
Другий раз – при Петрі ІІІ. Тоді Хорвату вдалося неможливе – через своїх прибічників він передав хабар самому імператору. І Петро ІІІ взяв! І виступив на користь Хорвата.
Третій суд, вже при Катерині ІІ, відбувся у нашій фортеці. Тоді Хорвата засудили до смертної кари і конфіскації майна. Проте імператриця його милувала і заслала у Вологду. А через кілька років, коли про скандал забули, взагалі пробачила, повернула Хорвату його землі та дозволила жити у власному маєтку…