Мініатюрист Іван Похітонов, який народився у селі Матронівка Бобринецького повіту, ніде малюванню не вчився, не належав до жодної школи і створив власну унікальну техніку, малював на дерев'яних дощечках, використовуючи лупу та скальпель, а потім шліфував картини риб'ячими костями. Проте сьогодні його роботи (розміром з поштову листівку) продаються на аукціонах по півмільйона доларів. У Льєжу, де він помер, є вулиця Похітонова, а в Парижі багато років існував його меморіальний музей.
Якийсь час Похітонов був художником-караванером, він працював у власній майстерні на колесах, де разом з ним жили дружина і діти! Зараз це навіть уявити важко: коні, діти, лупа, рибні кістки! А потім надовго зупинявся у Льва Толстого в Ясній Поляні – письменник і художник дуже цінували один одного. Після революції 1905 року Похітонов назавжди покинув батьківщину і «застряг», як він сам писав, у Бельгії, пояснюючи це тим, що «Все-таки здесь меньше шансов стать убийцей, быть самому убитым, изувеченным, побитым или попасть в необлюбованные места. (…) Бельгия премилая страна! Я так давно учил географию, что совсем забыл, чем, собственно, она замечательна, так сказать, с научной точки зрения; на мой же простой взгляд она отличается большим количеством падающей влаги, полным отсутствием блох и клопов и отличной водкой. Благодаря последнему обстоятельству мы, русские, охотно миримся с двумя первыми недостатками. Хотя все-таки как-то странно – ни блох, ни клопов…»
На жаль, у нашому художньому музеї немає жодної роботи майстра. Хоча могло бути інакше. Насправді Похітонов ще у 1911 році заповів усі свої непродані картини художній галереї, яка мала відкритися у Єлисаветграді. Проте галерея не встигла відкритися, місто Єлисаветград перестало існувати і жодної картини майстра на його Батьківщині нема (хоча, кажуть, кілька робіт Похітонова має один місцевий колекціонер, проте це тільки чутки).
Велика колекція творів Похітонова (23 роботи) є у Третьяківській галереї. Причому усі ці роботи придбав безпосередньо Павло Третьяков у Івана Похітонова. Але ще більша колекція творів нашого земляка (близько 50 робіт) належить російському олігарху Отару Марганія. І ми з вами ледь її не побачили! Перед самим початком війни Віктор Петраков домовився з колекціонером про виставку у Кіровограді…