Легенди мосту
Ми звикли бачити цей міст з дитинства, тож він не здається нам ані незвичайним, ані дуже вже старовинним. Проте доводилося читати, що це найстаріший залізничний міст в Україні. А нечисельні туристи, які приїздять у наше місто, завжди звертають увагу на цей архітектурний шедевр. А у кінці ХІХ – на початку ХХ століття віадук фотографували для поштових листівок не рідше, ніж види Двороцової вулиці. Він став своєрідним символом міста.
І як кожен символ, обростав міфами і легендами. Ми вже згадували про намір єлисаветградських народовольців підірвати цей міст, коли по ньому буде їхати Олександр ІІ. Але насправді до мосту вони не дісталися. У листопаді 1879 року імператор дійсно їхав з Одеси до Петербургу залізницею. Відомо, що в Олександрівську (сучасному Запоріжжі) народник Андрій Желябов заклав під залізничну колію, по якій їхав царський потяг, 32 кг динаміту, проте підривний пристрій вчасно не спрацював.
Але народники не були впевнені, яким саме маршрутом поїде монарх, тож готувалися на усіх залізничних гілках. За чотири дні до поїздки государя, 14 жовтня 1879-го, на вокзалі в Єлисаветграді затримали терориста Григорія Гольденберга, у валізі в нього знайшли 1,5 пуда динаміту, який він збирався закласти, вірогідно, саме під цей міст. Незабаром Гольденберг увійшов в історію як найбільший зрадник усіх часів і народів. Він зізнався у замаху на Олександра ІІ, здав усіх товаришів по партії, а потім наклав на себе руки.
Ще одну історію, пов'язану з цим мостом, розповів у книзі «Маленький Париж» Віктор Петраков: «Змінний офіцер Єлисаветградського кавалерійського училища Є.М. Переяславцев одного разу привів взвод юнкерів на практичні заняття по топографічній зйомці до цього мосту, і тут йому спало на думку вразити своїх вихованців небезпечним гімнастичним трюком. Штабс-ротмістер виліз на нижню частину сталевої конструкції мосту і, повиснувши на ній, на руках перебрався на інший бік річки та по опорі спустився до здивованих юнкерів. Випадок цей став відомий усій кінноті, і слава про гімнастичний подвиг офіцера Єлисаветградського кавалерійського училища йшла по всій імператорській кавалерії».
Якщо ви захочете повторити подвиг Штаб-ротмістера Переяславцева, то сьогодні вам це не вдасться. З часів замаху на життя государя цей міст посилено охороняють, до нього навіть близько підходити не можна, тільки милуватися з Миколаївського пляжу.