×
 
 
Розслідування
Аварійні будинки Кіровограда:
А ви впевнені, що ваш дім не тріщить по швах?
Після того, як торік у листопаді в обласному центрі впала фасадна стіна житлового будинку по вулиці Тараса Карпи (колишня Тімірязєва), 51, DOZOR вирішив дослідити, чи є інші аварійні будинки в Кіровограді. Імовірна причина завалу – проведення будівельних робіт. Які будинки обласного центру є аварійними, хто за них відповідає, як вирахувати, що ваше помешкання незабаром завалиться, та куди бігти, виявивши ознаки аварійності – у матеріалі сайту DOZOR.
 
Хто відповідає за наші будинки?
За словами головного архітектора Кіровограда Вадима Мездріна, за технічний стан того чи іншого будинку відповідає його балансоутримувач. Відповідно, якщо будинок перебуває на комунальному балансі – за нього відповідає житлово-комунальне господарство, якщо на балансі ОСББ – сам кооператив. Якщо ж будівля є об'єктом приватної власності – відповідальність несе безпосередньо власник.

Взагалі, як пояснюють у міськраді, до роботи з аварійними будинками залучається і міське управління з надзвичайних ситуацій, і міськуправління капітального будівництва, проте тільки на тому етапі, коли будинок або уже визнано аварійним, або є рішення, що робити з ним далі.

Управління капітального будівництва виконує роботи, коли вже є проектна документація і будинки визнали аварійними. У нас у плані та на балансі таких будинків немає. Якщо управління житлово-комунального господарства і управління з надзвичайних ситуацій визнають такі будинки, тоді ми будемо виконувати роботи. Якщо є аварійні будинки, ми обстежуємо їх, виконуємо проектно-кошторисну документацію, якщо потрібно, залучаємо будівельну лабораторію, потім надаємо пропозиції на виконком, щоб розглянули це питання, далі – на сесію, – розповів процедуру начальник міського управління капітального будівництва Віктор Ксеніч.

 
Аварійних нема, є ветхі
Відтак, аби з'ясувати, які комунальні будинки обласного центру є аварійними, звертаємося до міського управління ЖКГ. У відповіді на інформаційний запит сайту DOZOR повідомляють: у комунальній власності територіальної громади міста відсутні аварійні житлові будівлі, а також відсутні житлові будинки, які потребують реконструкції чи ремонту з відселенням мешканців.

Втім є так звані ветхі будинки. Такими вважаються будівлі, фізичний знос яких становить від 61 до 80%. Стан несучих конструктивних елементів аварійний, а не несучих – дуже ветхий. Елементи будинку виконують окремі свої функції.
Аби отримати статистику щодо ветхих будинків, DOZOR звернувся до керівників житлово-експлуатаційних об'єднань міста. Виявилося, що найбільше таких будівель під опікою ЖЕО №1 – 58. Усі приватні і майже у всіх живуть люди. Мова йде про район Ковалівки, Миколаївки та половини центральної частини міста. Найстаріший будинок збудували майже сто років тому – в 1919-му.

У цих будинків давно закінчився термін експлуатації, але вони не вважаються аварійними. У нас також є будинки, які потребують нагального ремонту покрівлі. Зокрема, по вул. Будівельників, 1а, вул. Чорновола, 28б і 46б, вул. В. Перспективній, 60 і 32/11, вул. Гагаріна, 6а і Гагаріна, 4/11, вул. Дворовій, 16/7 та вул. Короленка, 24, – зазначила головний інженер ЖЕО №1 Наталя Іванченко.

Аварійних у нас немає. Але є п'ятиповерховий будинок по вулиці Академіка Корольова, 21, якому, схоже, не надавався статус аварійного. Був проект його реконструкції. На сьогоднішній день будинок стоїть і не руйнується. Також є деякі будинки, які мають статус ветхих, бо вони зводилися у 19 столітті. Це одноповерхові будинки, у них є мешканці, – розповів Андрій Кур'ян, начальник ЖЕО №3 (охоплює частково район дендропарку, район паспортного столу, стоматологічної дитячої поліклініки, вулиця Шатіло, автовокзал №2, вулиця Волкова, район Балашівки).

За словами головного інженера ЖЕО №3, власники багатьох будинків, які вважаються ветхими, вже зробили ремонти за власний кошт, облаштували житло до нормального стану. Тому деякі будинки вже фактично не виглядають ветхими, втім на обліку все-таки знаходяться.

вул. В. Перспективна, 17/10
вул. Андріївська, 18
вул. Пушкіна, 53
 
 
 
 
вул. Пушкіна, 81
вул. Пушкіна, 74
вул. Пушкіна, 62
 
 
 
 
У решті ЖЕО не нараховують ані аварійних, ані ветхих будинків. Проте, зазначають, що тих, що потребують капремонту, – достатньо.

Щодо аварійності та ветхості будинків у нас рішень немає. Є дореволюційні забудови, є 40-х, 50-х, 60-х, 80-х років. Капітального ремонту потребує 11 дахів, – повідомила Любов Марченко, начальник ЖЕО №2 (частина центральної частини міста, район Шкільний, вулиці Полтавська, Родімцева).

Оскільки ми обслуговуємо порівняно новий район, на якому розташовані лише багатоповерхівки, аварійних будинків у нас немає. Торік також не було. В основному будинкам по 30-40 років. Щоосені ми подаємо в управління ЖКГ інформацію, які будинки потребують ремонту, заміни інженерних мереж, облаштування прибудинкових територій. Раз у рік ремонтуємо дахи площею 10% від площі будинку. Щоб падали плити чи випадали вікна – у нас такого немає, – зазначає Людмила Запорожець, начальник ЖЕО №4 (вулиці Пацаєва, Попова, Жадова, Героїв України (кол. Героїв Сталінграда), 101-го мікрорайону).
 
Де знаходяться ветхі будинки у Кіровограді
DOZOR створив інтерактивну мапу, на якій позначені основні «проблемні» будівлі міста, – ветхі будинки. Нанесені будинки належать лише до комунальної власності міста. Всього ветхих будинків у Кіровограді нараховується 92 (на території обслуговування ЖЕО №1 – 58, ЖЕО №3 – 34). На мапу вдалося нанести 48 з них, решту публікуємо в переліку нижче.

- вул. Куйбишева, 4а
- вул. Ціолковського, 1в
- вул. Братиславська, 9а, 9б, 9в, 9г, 9д
- вул. В. Пермська, 8а, 8б, 15а, 16а, 16б, 57а
- вул. В. Пермська, 26, лБ4,5, л А-6
- пров. Банний, 3
- вул. В. Чорновола, 21б
- вул. Декабристів, 23а, б кв. 6, 14, 15
- вул. Декабристів, 4а
- вул. Гоголя, 67/24 кв. 12, 50/26В, 26Б
- вул. Покровська, 22а, б кв. 2, 4, 6, 8, 9
- вул. Андріївська, 17/11, кв.14, 17/11-в, г, ж, 17/11-з
- вул. Верхня Пермська, 36в
- вул. Велика Перспективна, 76/80в
- вул. Пушкіна, 41в, 41 кв. 3, 4, 53а, 53б, 62а, 62б
- вул. Пушкіна, 81а, 87, 89, 91а, 91б, 91в, 14а
- пров. Плетений, 3
 
Як виявити, що ваш будинок – аварійний?
Як розповів сайту DOZOR сертифікований експерт у будівництві, у Кіровограді особливо великої кількості аварійних будівель не спостерігається, проте час від часу будинки таки валяться.

Падають і старі дореволюційні будинки, і сучасні. Але найбільш популярними для падінь є будівлі 60-70-х років, які будували непрофесіонали господарським способом. Тоді гнали план, не дуже слідкували за якістю будівництва та будівельних матеріалів. Це – школи, дитячі садочки, інші навчальні заклади. Наприклад, у 2007 році завалилася стіна спортзалу в школі-інтернаті Новомиргорода під час заміни вікон, тоді загинуло дві людини. У 2010 році в Перчуновому завалився ганок школи, ніхто не постраждав. Щодо житлових будинків, то в ті часи вони будувалися професійно, витримувалася технологія, – каже експерт.

Основні причини, які призводять до аварійності, зазначає фахівець, неякісні будівельні матеріали, помилки у проектуванні, низька якість роботи будівельників. Пояснює: якщо на будинку безліч величезних тріщин, є провали й інші пошкодження, які деформують стіни та погіршують експлуатаційну функцію будівлі, а інженерні системи (електро- і водопостачання, опалення тощо) не відповідають санітарним і епідеміологічним нормам – ваш будинок аварійний.

Мешканці в аварійних будинках можуть легко травмуватися, навіть якщо вони просто пересуватимуться по квартирі. Є випадки, коли на людей обсипалася штукатурка, падали балкони і обвалювалися стіни. В аварійному будинку не відповідає нормі і рівень шуму, а також електромагнітного випромінювання. Також будинок визнають аварійним, якщо є порушення в конструкції фундаменту, тобто він дуже сильно деформований.

 
Куди скаржитися, якщо будинок розвалюється?
У міському управлінні житлово-комунального господарства зазначають: якщо людина помітила на своєму будинку будь-які ознаки руйнації – деформації, тріщини, спершу необхідно звернутися до балансоутримувача.
– У випадку комунальних будівель – до ЖЕО. Там люди мають написати заяву, поспілкуватися із спеціалістами, з головним інженером. Далі залучається постійно діюча комісія виконавчого комітету міськради по обстеженню санітарно-технічного стану житлових будинків. Якщо дійсно є руйнація, управління ЖКГ залучає організацію, яка має ліцензію на обстеження технічного стану будівель, – пояснює Тетяна Савченко.

Тетяна Савченко
заступник начальника міського управління житлово-комунального господарства
 
 
 
Далі треба йти до сертифікованих спеціалістів у будівництві, які за визначену плату можуть підтвердити або спростувати аварійність приміщення. У Кіровограді такі послуги надають ТОВ „Проектно-вишукувальний інститут «Агропроект»", Кіровоградський проектний інститут «Міськбудпроект», КП «Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр».

Однак, якщо ваш будинок перейшов до ОСББ, сенсу йти до ЖЕО немає, слід звертатися безпосередньо до управління ЖКГ міськради (адреса: вул. Велика Перспективна, 41, кімн. 227, телефон: (0522) 24-18-47).

Управляючий ОСББ на проспекті Університетському, 27-29 Василь Стецюк розповів сайту DOZOR, що до їхнього об'єднання перейшов будинок, який знаходиться майже в аварійному стані. Як вирішуватиметься питання і за чиї кошти – поки що боїться уявити. Пояснює: в одному з будинків, який входить до їхнього ОСББ, постійно затоплює підвал – під час дощів вода плеще під будинок.

Наприклад, у листопаді було два пориви. Воду відкачували, але будинок осідає, через весь будинок пішла тріщина, у квартирах також тріщини з'явилися, сходинки при вході у під'їзд пішли під землю. У ЖЕО ми подали заяву, їхні представники прийшли, поставили маячки, але після цього їх ніхто не перевіряв. Писали багато листів, просили допомоги в депутатів. З 1 січня у нас почало діяти ОСББ. Але нам передали ржаві труби, які можуть прорвати в будь-який момент. Тому тепер ми сидимо і з трепетом спостерігаємо, щоб знову не трапилося пориву. Ми просимо міську владу, щоб звернули на нас увагу і включили в бюджет кошти нам на допомогу. Хоча б у підвалі поставили нові труби, щоб більше не було поривів. Боїмося, що нас змусять за все платити самим, посилаючись на ОСББ, – розповів Василь Стецюк.
 
Валиться будинок. Як діяти?
Хоч надто небезпечних будівель у Кіровограді немає, DOZOR спільно з кіровоградськими надзвичайниками про всяк випадок підготував інструкцію, як діяти при раптовому руйнуванні будинку. Отже:

1. Виявивши, що будівля втрачає свою стійкість, негайно вимкніть воду, електрику і газ, якнайшвидше залиште приміщення, взявши документи, гроші та предмети першої необхідності.

2. Залишаючи приміщення, спускайтеся сходами, а не ліфтом, оскільки він у будь-який момент може вийти з ладу.

3. Припиняйте паніку, тисняву, зупиняйте тих, хто збирається стрибати з балконів і вікон з поверхів вище першого, а також через засклені вікна.

4. Опинившись на вулиці, не стійте поблизу будівель, а перемістіться на відкритий простір.

5. Якщо руйнування будівлі сталося, а ви відрізані від шляхів евакуації, займіть найбезпечніше місце: отвори капітальних внутрішніх стін, кути, утворені капітальними внутрішніми стінами, під балками каркасу. Якщо можливо, сховайтеся під стіл – він захистить від падаючих предметів і уламків. Якщо з вами діти, укрийте їх собою.

6. Тримайтеся подалі від вікон, електроприладів, використовуйте телефон тільки для виклику представників органів правопорядку, пожежних, лікарів, рятувальників.

7. Не користуйтеся сірниками, запальничками, тому що може існувати небезпека витоку газу.

Якщо Ви опинилися в завалі внаслідок руйнування будівлі:

1. Дихайте глибоко, не піддавайтеся паніці і не падайте духом, зосередьтесь на найважливішому, намагайтесь вижити за будь-яку ціну, знайте, що допомога обов'язково прийде.

2. У разі тілесних ушкоджень, по можливості, надайте собі першу медичну допомогу.

3. Спробуйте пристосуватися до обставин, знайти можливий вихід. Намагайтеся визначити, де ви перебуваєте, чи немає поруч інших людей, подайте голос у хвилини тиші. Пам'ятайте, людина здатна витримати спрагу і особливо голод протягом тривалого часу, якщо не буде марно витрачати енергію.

4.
Знайдіть предмети, які могли б допомогти подати світлові або звукові сигнали (наприклад, мобільний телефон, ліхтарик, дзеркальце, камінь, а також металеві предмети, якими можна постукати по трубі або стіни і тим самим привернути увагу).

Переглядiв: 10975
ОЛЕНА СИДОРОВА
журналіст: ОЛЕНА СИДОРОВА
VK Odnoklassniki Facebook Twitter Viber Skype