За словами начальника сектору контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи управління превентивної діяльності ГУНП в Кіровоградській області Руслана Журбенка, у Кіровограді зараз офіційно зареєстровано близько 6 тисяч одиниць вогнепальної зброї. Оскільки ніяких обмежень на кількісне володіння зброєю однією особою не встановлено, ця зброя належить приблизно п'яти тисячам громадян. Так, одна людина нерідко має від 5 до 20 одиниць зброї. А якщо у власника є дозвіл на мисливську нарізну зброю, то, як правило, у нього також є мисливська гладкоствольна зброя.
Значне збільшення кількості зареєстрованої зброї відбулося у 2014 році після початку бойових дій на сході України. Якщо до цього в області протягом місяця видавали близько 200 дозволів на придбання зброї, то з початком бойових дій таких дозволів стали брати по 350 - 370. Щоправда, на початку минулого року охочих придбати зброю стало менше, оскільки подорожчали боєприпаси. Завод з їх виробництва залишився на підконтрольній терористам території. Тепер протягом місяця дозволів на зброю беруть стільки ж як до 2014 року.
- Контроль за власниками зброї здійснюється не рідше одного разу на 3 роки, - запевняє Руслан Журбенко. - А при перереєстрації зброї, продовженні терміну дії дозволів, придбанні зброї або зміни місця проживання власника контроль проводиться обов'язково. Насамперед, перевіряють умови зберігання зброї, яка має зберігатися у сейфах або спеціально виготовлених металевих ящиках з надійними замками за місцем постійного проживання людини або тимчасового перебування. Про час проведення перевірки власника не попереджають, тож коли приходить дільничний офіцер поліції, власник зобов'язаний показати як зберігає свою зброю. При відсутності сейфа або, якщо в ньому зламані запори, зброю тимчасово вилучають, складаючи протокол вилучення. Порушенням також є зберігання зарядженої зброї або її відсутність. Потім суд накладає на порушника штраф від 85 до 170 грн. А після усунення порушень зброю повертають. Лише в окремих випадках за рішенням суду зброю вилучають назавжди, компенсуючи власнику її вартість, іноді навіть конфіскують.
Нинішнього року за неправильне зберігання зброї в усій області до відповідальності притягнули лише 15 осіб. Журбенко стверджує, що більшість громадян свідомі, мовляв, масових порушень не спостерігається. Однак цього не скажеш з огляду на статистику перестрілок, бо перевірка раз на три роки - це не дуже часто. За цей період людина може або спитися, або з'їхати з глузду внаслідок прикрих обставин життя...
Начальник дозвільної системи говорить, що в основному порушення трапляються, коли зброю привозять на дачі. Це вважається місцем тимчасового перебування громадян і там також має бути сейф для зберігання зброї. До того ж власник мусить попередити дозвільний орган, що він буде тимчасово проживати у дачному будинку. Адже все переміщення зброї має бути контрольоване.
І все ж проконтролювати вдається не все. Наприклад, кілька років тому житель Новоархангельського району не зміг вберегти свою рушницю від доступу близьких родичів. Цим скористався його неповнолітній племінник, який взяв цю рушницю та застрелив з неї свого товариша. Більшість же нещасних випадків та злочинів трапляється під час полювання. Мисливці, стріляючи на шурхіт, на неясну ціль, частенько влучають у своїх друзів чи абсолютно випадкових людей, яким не пощастило опинитися у місці полювання.