У дореволюційні часи театр змінив кількох господарів. Трамбицький продав його артисту Милославському. Потім театр належав офіцерам Кузьмицьким – батьку та сину. Останній власник театру – найвідоміший і найзагадковіший – Елькінд. На початку двадцятого століття театр так і називали «Театр Елькінда». Але про самого Елькінда ми не знаємо нічого, крім ініціалів – Є.В.
Дон Амінадо писав: «Театр був пофарбований в яскраво-рожевий колір, на фронтоні золотими літерами так і було написано: Храм Мельпомени.
А під цим пояснення: театр відставного ротмістра Кузмицького.
Чотири колони підтримують фронтон; направо - вхід для публіки, з лівого боку - святая святих: вхід для артистів.
(...)
Усередині театру все було, як треба. І вестибюль, і довге фойє, і у кожного внутрішнього входу в зал непроникні контролери, - і в провінції їх називали білетерами. І, нарешті, самий зал. Боже, з яким трепетом входили ми в храм мистецтва!
(…)
Ложі і крісла були оббиті потертим від часу темно-червоним плюшем, з обов'язковою бахромою, що відливала чарівним блиском гасових ламп під молочними абажурами.
Але центром тяжіння була, звичайно, завіса, в важких, запилених складках, теж уся з темного яскраво-червоного оксамиту, з золотими китицями з боків і з узорно виведеним на всю довжину багатообіцяючим висловом: "Сльози облагороджують душу"».
Тож під час реконструкції театру у 2011-2012 році йому повернули той вигляд, якій він мав до революції. Для того, щоб зробити приміщення театру максимально схожим на витвір Трамбицького, архітектори використовували фотографії, малюнки, спогади тих часів, і навіть роман Дона-Амінадо, який ми цитуємо! Хоча акустичну систему, звичайно, встановили сучасну і гасові лампи замінили на електричні.
У 1919 році театр націоналізували і кілька років він називався «Червоний театр ім. Троцького», потім «Перший радянський», «Радянський театр ім. Шевченка», поки врешті решт йому не присвоїли ім'я Марка Лукича Кропивницького.
А от сам театр Кропивницького народився зовсім не тут, хоча пізніше трупа Кропивницького кілька разів відвідувала Єлисаветград і дійсно виступала у Зимовому театрі.
Насправді трупа корифеїв, до якої входили і брати Тобілевичі (Карпенко-Карий, Садовський, Саксаганський), і Кропивницький поставила свою першу виставу – «Вечорниці» Ніщинського - у приміщенні громадського зібрання на Дворцовій, яке, на жаль, не збереглося.