Як одержати допомогу
Прикметно, що для призначення допомоги не існує терміну давності. Скажімо, прикрий казус трапився з людиною 10-15 або більше років тому. Це не має особливого значення. У організації зазначають, головне, щоб хтось підтвердив, що у цей час людини дійсно не було вдома. Наприклад, сусіди. Представники Мінсоцполітики (управління соцзахисту за місцем проживання особи) та МОМ (ОЖІЦ) не здійснюють суворих перевірок правдивості інформації постраждалих. Достатньо співбесіди з потерпілим, написання відповідної заяви. За необхідністю у прикордонній службі можуть перевірити час виїзду людини за кордон або опитати кількох свідків відсутності людини за основним місцем проживання.
"Ми не є представниками правоохоронних органів, тому не проводимо таких ретельних перевірок, як поліція. У нас є певна методика опитування постраждалих та людей, яким щось відомо про історію певної особи. Все перевірити просто неможливо, оскільки є такі випадки, коли людину побили, зв'язали і в товарному вагоні вивезли. Якщо на тілі чи обличчі людей є сліди від катувань, знущань або людина каже, що має проблеми зі здоров'ям, то ми направляємо клієнтів у сучасний центр медичної реабілітації МОМ, який розташований в Києві. Там людей безкоштовно обстежують кращі лікарі України, якщо необхідно, безкоштовно роблять операції. МОМ також надає матеріальну допомогу виробничим обладнанням (на суму до 10 тис. грн). Зараз до нас небагато людей звертаються. Можливо, коли їх стане більше, заходи перевірки щодо правдивості інформації буде посилено", - пояснює Боровіков.
Щоб записатися на співбесіду, слід зателефонувати на номер Інтертелекому (094) 938-90-87 з 9.00 до 19.00. Якщо розмова з цим оператором мобільного зв'язку для вас надто витратна, достатньо короткого виклику - вам передзвонить співробітниця ОЖІЦ.
Коли людина хоче виїхати за кордон, то може прийти до обласної універсальної наукової бібліотеки для юнацтва імені Д.Чижевського, де розташований ОЖІЦ, та одержати ґрунтовну консультацію. Їй розкажуть, які заходи перестороги потрібно вжити, зокрема слід перевірити у роботодавця або посередника ліцензію. Також не завадить залишити родичам ксерокопії укладених з роботодавцем документів. На всяк випадок потрібно мати кілька мобілок з різним номерами, щоб був запасний варіант зв'язку з близькими людьми. Потрібно також знати номери телефонів та адреси українських консульств у країні, де збираєшся працювати.
Якщо людина вже постраждала і хоче одержати захист, то їй достатньо один раз відвідати ОЖІЦ і заповнити заяву, опитувальний лист та анкету. Ці документи через департамент соціального захисту населення Кіровоградської ОДА направляють в Мінсоцполітики, де приймають рішення про призначення одноразової грошової допомоги 4800 грн. Від написання заяви до виплати допомоги проходить не більше місяця. Держава також забезпечує надання безкоштовної юридичної та психологічної допомоги, допомагає у працевлаштуванні, відновленні втрачених документів, за необхідністю забезпечує перенавчання на іншу спеціальність. Людям, яким ніде жити, надається притулок.
Документи особи також направляють в МОМ, де незалежно від рішення Мінсоцполітики приймають своє рішення про надання допомоги. Медичні довідки для надання медичної допомоги надавати не потрібно. Всі належні обстеження проводять у реабілітаційному центрі. Чітких строків надання допомоги МОМ як недержавна організація не має. Її грошовий фонд формується з внесків кожної держави, яка бере учать у реалізації програм цієї міжнародної організації.