×
історія
Єлисаветградські пентхауси:
хто і навіщо їх будував
Чи помічали ви маленькі будиночки на дахах єлисаветградських будинків? Часто їх називають бельведерами, хоча ці «домики для Карлсона» мало схожі на класичні бельведери – круглі чи багатогранні альтанки на даху, які призначені для того, щоб відпочиваючі та попиваючи каву, оглядати місто… Хто і з якою метою їх будував?

«Дім з голуб'ятнею» в Тюремному провулку
Найстаріший будинок з пентхаусом знаходиться на сучасній вулиці Молодіжній біля Ковалівської церкви. Дослідник пам'яток архітектури Кіровограда С.Лихачова на початку століття писала, що сам будинок збудований у 1853 році, а прибудова до нього і бельведер на даху – у 1878-му.

Дім цей взагалі дуже цікавий: парадного входу тут немає, є два «чорних» - навіть не з двору, а з бокових фасадів будинку. На бельведер і зараз можна піднятися через горище. Але, крім інтернет-провайдерів, цим будиночком сьогодні ніхто не користується – лячно, все тут дуже старе, ненадійне на вигляд і на дотик.

Але цей шлях наводить на думку, що альтанкою для приємного споглядання цей будиночок ніколи не був. Навряд чи багатий домовласник водив своїх гостей через горище, щоб помилуватися видами.

Мешканці будинку розповідають, що, за місцевими легендами, колись тут була пожежна частина, а цей будиночок грав роль оглядової вежі. Дійсно, з даху двоповерхового будинку легко можна було побачити пожежу у будь-якому районі тодішнього передмістя Ковалівка.

С. Лихачова пише, що в цьому будинку розміщувався Олександрівський дитячий притулок. А мистецтвознавець О. Горянська, яка опитала старожилів будинку, пише, що, за їхніми спогадами, належав він поміщику Шатілову.

Можливо, усі три версії вірні. Адже, як пише Пашутін в «Історичному нарисі», Олександрівський притулок на сорок дітей обох статей відкрився в 1871 році «в пам'ять чудесного спасіння життя Государя Імператора Олександра ІІ … в двоповерховому кам'яному будинку на Ковалівці». Утримувався за рахунок міста та … лотореї-алегрі (миттєвої лотереї) , яку час від часу проводила адміністрація притулку. Пашутін згадує про те, що через кілька років кількість сиріт, які жили тут, була збільшена, і саме тоді до будинку добудували ще одне крило. Але про хатку на даху – ані слова. Та й справді, навіщо така небезпечна конструкція в дитбудинку?

Ще кілька десятиліть тому хтось з мешканців будинку тримав у бельведері голубів. В народі цей будинок так і називали – «дім з голуб'ятнею».
Пентхаус на Верхній Биківській
Сьогодні цей пентхаус наче навмисне схований від сторонніх очей. З вулиці його майже не видно, він збудований за аттиком – декоративною огорожею даху. Проте з подвір'я будинку по вулиці Верхній Биківській, 76, його добре можна роздивитися. А колись з нього, мабуть , відкривався чудовий вид на фортецю…
Цей будиночок, як і бельведер на Молодіжній, сьогодні мало нагадує альтанку, і теж не використовується.

Відомо, що збудований він у 1913 році. Крім бельведера, тут були й інші «розкоші» - балкон через увесь другий поверх і широкі парадні сходи. Усе це було зруйновано під час Великої Вітчизняної війни. Після війни будинок передали «Цукротресту» для відновлення та розміщення в ньому житлових квартир. З тих пір колишній парадний вхід веде в торговельні приміщення на першому поверсі, а на другий-третій поверх можна потрапити з двору, через «чорний хід».
«Столовая» на Московській
Цей будинок на вулиці Московській (нині Чміленка) знають, мабуть, усі. Вічний «Ремонт взуття» у такому глибокому підвалі і з такими крутими сходами, що спускаючись туди, неважко уявити, як у цьому ж підвалі працював якийсь єлисаветградський башмачник. Напис «Столовая» на кутовому фасаді – хто його написав, коли? Але фарба виявилася вічною! І будиночок на даху – тут його якраз добре видно.

Та сама С. Лихачова писала, що цей дім, збудований у 1913 році, належав Кошкіну. До революції це був прибутковий будинок: на першому поверсі - магазини та контори, квартири на другому-третьому здавали в оренду. А бельведер використовували, як оглядову вежу!

На наш погляд, цей будинок – один із найкрасивіших у нашому місті. Зараз його парадний фасад з боку Театрального провулку затуляють високі дерева, але якщо підійти ближче, задерти голову і придивитися, то можна побачити надзвичайну ліпнину. Фасад з Чміленка – скромніший. У будинку збереглися парадні сходи – гарні, але мінімалістичні, як і весь інтер'єр будинку. На жаль, парадний вхід давно закритий, а двір цього будинку огороджений парканом, потрапити у середину, якщо ви не мешканець цього дому, сьогодні складно.
Редакція дякує за допомогу науковому співробітнику відділу з вивчення пам'яток історії та культури обласного художнього музею Сергію Гейку, який віднайшов і надав нам дослідження С.Лихачової та О.Горянської.
Переглядiв: 7704
ОЛЬГА  СТЕПАНОВА
журналіст: ОЛЬГА СТЕПАНОВА
ОЛЕКСІЙ  КАПРИЦЯ
фотокореспондент: ОЛЕКСІЙ КАПРИЦЯ