Де прихована небезпека
За словами Галини Сабадаш, особливу небезпеку становить в'ялена риба.
«Справа у технологічній обробці рибної продукції. Особливо при приготуванні в'яленої риби, коли з неї не видаляються внутрішні органи, спорова форма ботулізму переходить у вегетативну, за якої в свою чергу виробляється небезпечний екзотоксин. Якщо вегетативна форма потрапляє в рибу ще до обробки, то ніякий сольовий розчин, який використовується для в'ялення, вже не допомагає», - стверджує фахівець.
Проте у «групі ризику» також неналежно оброблені фрукти та овочі, грибні консерви, а ще м'ясо, м'ясні консерви, паштети.
«Туші тварин дуже часто обробляють на землі - багато випадків захворювання на ботулізм фіксується саме у сільській місцевості. А контакт сирого м'яса з землею призводить до спорової форми ботулізму», - говорить спеціаліст.
Ускладнює ситуацію те, що за зовнішнім виглядом і смаком продукту токсичну зараженість людина помітити не може. Г.Сабадаш говорить, що небезпечні ознаки може проявити домашня консервована продукція. Радить у разі здутих кришок утилізувати продукцію і в жодному разі не кип'ятити та не вживати. А от по рибі ураженість токсином можна виявити тільки при лабораторному дослідженні…
Поставити діагноз «ботулізм» теж досить непросто, констатує Галина Сабадаш. Без ретельного обстеження і аналізів у будь-якому разі не обійтися.
«Ботулізм – це така кишкова інфекція, яка має диференційовані ознаки, тому люди, заражені цією хворобою, звертаються іноді до окуліста, оскільки погіршується зір. У деяких виникають ознаки харчового отруєння. Важливо розуміти, що ботулізм – не смертельна хвороба, її можна вилікувати при своєчасному зверненні до лікаря. У нас є випадки, коли ботулізм був у тяжкій формі, але люди вилікувалися. Але, коли збудник потрапляє у тканини, вражає нервову систему, то врятувати хворого практично неможливо».