А історія з книгами, які Ільїн виносив з закритої бібліотеки Києво-Печерської лаври, - це не історія крадіжки, це історія спасіння. Адже? закривши бібліотеку, книги просто знищували! І якщо Ільїн у робочій робі міг забрати з купи, призначеної для знищення, хоча б щось, то забирав. Нащо далеко ходити: в бібліотеці Чижевського, яка успадкувала майно Єлисаветградської народної бібліотеки, колись розповідали, що книги старші тридцяти років просто регулярно списували і знищували. Якщо кілька старовинних книг там і збереглося, то тільки завдяки лінивим бібліотекарям, які щось прогледіли…
Ще один міф, який розвінчує книга Цуканова, - таємність колекції. Про неї всі знали – не тільки близькі друзі, але й усі кіровоградські колекціонери, міліція і т.п. Навіть трохи смішно читати, як майже кожен з тих, чиї спогади записав Цуканов, каже: «Я читав, що він нікого до себе не запрошував, але мене запросив». Тож це теж міф, створений, мабуть, людьми, які знали «скромного електрика», віталися з ним на вулиці, а потім прочитали в газетах про його унікальну колекцію. Звичайно, екскурсії у себе вдома Ільїн не проводив. Та й ми далеко не всіх знайомих запрошуємо додому.
Просто колекція сама по собі нікого тоді не цікавила. Усіх цікавив Ільїн – він захоплював. Розумом, ерудицією, знаннями…