Але таку величезну площу базар відвоював у кінці ХІХ століття. До цього він займав тільки прибережну зону. Між ним і сучасною Преображенською вулицею залишалася ще прямокутна площа 50x150 м.
На цій площі з 1787 до 1850 року знаходилися дерев'яні будівлі міської думи, управи, магістрату, поліції. З боку базару на площу виходили гостинний двір та м'ясні лавки. У 1850-му для міської влади було збудоване нове приміщення на сучасній площі Героїв Майдану, а на місці колишньої міської думи виросли кам'яні лавки для м'ясної торгівлі.
Справа в тому, що старий базар, а разом з ними і будівлі міської влади постійно страждали від якихсь бід. Чи не щороку базар затоплювало. У великі паводки вода заливала і міську думу. Якщо ж у якійсь рік Інгул не виходив з берегів, то все згорало! Повністю знищила базар та сусідні будівлі велика єлисавтградська пожежа 1798 року, тоді постраждав майже весь лівий берег. Пашутін згадує ще кілька пожеж на базарі: 1812-го, 1813-го, 1819, 1823, 1833, 1844 та 1871 року. В останню велику пожежу 1871-го на базарі згоріли мучний та олійний ряди, «толчок» та кам'яний двоповерховий будинок вдови Набокової, який вона заповіла місту з тим, щоб прибутки від нього йшли на рахунок жіночої гімназії. Будинок був застрахований, тож за страхові виплати міська влада побудувала на тому ж місті нові кам'яні лавки, а дохід від них і далі спрямовувала на утримання гімназії.
Так само страждала від пожеж і повнів вулиця Купецька, яка утворилася одночасно з базаром. Спочатку тут будували житло переважно купці та ремісники, звідси і назва. Більшість купців, які приїхали до фортеці святої Єлисавети, були старообрядцями (розкольникам дозволила тут жити Катерина ІІ). Тож тут, на Купецькій вулиці, була дерев'яна старообрядницька церква. Під час великої пожежі у 1798 році вона згоріла. Нова кам'яна церква, яка була збудована на її місці, отримала назву Преображенська. На честь неї перейменували і вулицю.
Якщо будете біля Преображенської церкви, придивіться уважно до старої будівлі навпроти. Кажуть, це один з перших кам'яних будинків Єлисаветграда (хоча напевно нам невідомо). Це житловий будинок, нижній поверх якого був призначений для прислуги, а на верхній, господський, вели відкриті «італійські сходи».