Природні і техногенні фактори
"Однією з причин повеней є пікове проходження води по Сугоклії та Інгулу, яке співпадає у часі. Обидва річкових потоки зустрічаються в межах міста і підпирають одне одного. Щоб зменшити небезпеку, почергово відкривають запори гребель на Сугоклії та Інгулі, аби великі обсяги талої води не стикалися разом", - пояснює начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Сергій Коваленко.
Зараз по території Кіровограда протікають 4 річки та 16 потічок і струмків. Їх загальна довжина 77,5 км. Загальний водозбір Інгула та Сугоклії становить 3545 кв км. Під час паводків за одну секунду по руслу Інгулу має проходити близько 280 куб. м води. Однак замулене русло не може пропустити стільки води.
"Оскільки люди в місті споконвіку селилися поблизу берегів, це сприяло замуленню русел рік. В результаті русла усіх чотирьох рік (Інгулу, Сугоклії, Біянки та Грузької) у межах міста є надто мілкими. Під час паводків потрібно пропускати через місто 60 куб. м за секунду, а пропускається лише 40 куб./сек. І це вже після розчищення русла Інгулу на відстані 8,7 км. Нерозчищені 1,2 км русла від вул. Херсонської до вул. Кропивницького підвищують загрозу підтоплення тамтешніх будівель", - каже Коваленко.
Якби місто за власні кошти повністю розчистило русло Інгулу, а також русло Сугоклії нижче греблі, то небезпека затоплення територій зменшилася б на 70%. Поки що надлишкову воду можна пропускати лише, регулюючи потоки рік.