«З користувачем землі, на якій розташований курган, обов'язково укладається охоронний договір, предметом якого є умови оброблення ділянки. Людина не має вибору, укладати чи не укладати такий договір, держава зобов'язала охороняти. І не має значення, в якій власності знаходиться курган, у приватній чи комунальній», – зазначає археолог.
Здебільшого фермери знаходять масу причин, аби не ставити курган на облік. Але є й протилежні випадки.
«Один фермер знав, що під старим садом є курган, викликав нас для дослідження і ми виявили, що поруч є ще два кургани. Великий курган ми розкопали, але не планували копати інші два, тому фермер їх вимежував із загальної ділянки. Коли він побачив поховання, коли ми розказали про вік цих людей, їхню культуру, чоловік сказав, що зрозумів, що багато врожаю не втратить, проте залишиться людиною», – ділиться практикою Валентин Собчук.
Ще однією загрозою археологічних пам'яток є, як відомо, чорні археологи, які з металошукачами шукають дорогоцінні метали. За словами Собчука, переважно з курганів дістають монети, проте фактів затримки таких правопорушників дуже мало.
«Фахівці говорять, що в Україні рівень чорної археології набув рівня археологічної катастрофи. Куди б ми не заїжджали, ми бачимо зруйновані кургани, у яких великі дірки… А кожна витягнута монета - це пошкодження цієї пам'ятки, тому що саме по ній ми можемо датувати поселення, – констатує археолог. - Люди несуть знахідки на чорний ринок, який сьогодні дуже великий і багатий. В Інтернеті є аукціони, люди торгуються, радяться, продають. І цей процес безповоротний і кінечний, тому що рано чи пізно не буде що охороняти. Зараз усім відділам, управлінням охорони культурної спадщини сказали охороняти, але не наділили ефективним інструментом для цього».