За часів Незалежності назви областей в Україні ще не змінювалися. Останнє перейменування відбулося у червні 1991-го, коли був прийняти Закон УССР «Про внесення змін і доповнень у Конституцію Української РСР» - тоді на карті з'явилася Луганська область. У Луганська взагалі смішна перейменувальна історія, але про це пізніше.
Зараз це важко уявити, але з 1920 до 1954 року Україну постійно кроїли і перекроювали: можна було заснути в одній області і прокинутися в іншій. Причому назви губерній, округ, областей зовсім не повинні були походити від назв адміністративних центрів – не було такої усталеною традиції. Той самий Луганськ був центром Донецької губернії, Проскурів (сучасний Хмельницький) був центром Кам'янець-Подільської області, а Миколаїв – Херсонської губернії. З'являлися і зникали на карті України області - Уманська, Кременчуцька, Дрогобицька, Аккерманська.
На початку 1920 року Україна поділялася на дев'ять губерній. Цікава історія вийшла з Донецькою губернією, центр якої спочатку був у Луганську. Це той випадок, коли не адміністративний центр дав назву регіону, а навпаки – назва регіону Донецьк (від річки Сіверський Донець) врешті-решт дала назву адміністративному центру.
У 1920-му було створено ще три губернії – Олександрівську (потім перейменована на Запорізьку), Кременчуцьку та Одеську. Пізніше у складі України з'явилася Молдавська автономна республіка зі столицею в Балті. Губернії ще кілька разів встигли перекроїти, щоб у 1925-му повністю ліквідувати, створивши замість них 41 округу. Тоді наше місто було центром Зінов'євської округи.
Через п'ять років округи теж ліквідували і деякий час Україна поділилася на нерівнозначні «адмінодиниці» - автономну республіку, 484 райони та 18 міст республіканського підпорядкування, до яких належав і Зінов'євськ. Знов перекроїли карту у 1932-му. Тоді було створено 6 областей, в тому числі Донецьку із центром в м. Артемівськ, чотири міста центрального підпорядкування – Луганськ, Макіївка, Маріуполь та Сталіно, і 13 районів центрального підпорядкування, в тому числі Ворошилівський біля Луганська. У 1939 році Донецька область розділилася на Сталінську і Ворошиловградську, Луганськ задля цього перейменували в Ворошиловград – жахлива назва, яку з першого разу ніхто й не вимовить…
У тому ж 1939-му була створена і Кіровоградська область. Як і у випадку з Луганськом, одночасно змінили назву міста. Справа в тому, що з 1934 року наше місто носило назву Кірово, тож виходила Кіровська область, а така область в СРСР вже була – з центром в місті Кіров (колишня Вятка), тож довелося вигадувати нову. Кіровоградська область була створена з частин Київської, Миколаївської та Одеської областей. У 1954 році, коли була створена Черкаська область, до неї відійшла частина Кіровоградської (Чигиринський район і т.п.).
У 1939 році до складу України увійшли західні області: Волинська, Дрогобицька, Львівська, Ровенська, Станіславська та Тернопільська. А також Бесарабія – Чернівецька та Аккерманська області. 22 січня 1946 року на території Закарпатської України була створена Закарпатська область.
Тільки на кінець 1954 року карта України стала нагадувати сучасну. У той же час назви областей стали приводити у відповідність до назв адміністративних центрів. Проскурів перейменували на Хмельницький, а Кам'янець-Подільську область на Хмельницьку і т.п.
У 1958 році вийшов закон, який забороняв називати міста і села іменами живих людей (пам'ятаєте історію про те, як розізлився і навіть образився Микита Сергійович, коли приїхав до майбутнього Світловодська, і побачив на в'їзді в місто своє прізвище). У відповідності до нового закону, Ворошиловграду та області повернули назву Луганськ. А у 1969 році, коли Маршал Радянського Союзу, номінальний голова Радянської держави у 1953-1960 році, член ЦК КПРС Климент Ворошилов помер, області і місту повернули важковимовне ім'я.
Тепер про Закарпатську та Волинську області. Чому так? З історичних причин: у різні періоди історії Волинь і Закарпаття (Карпатська Украйна, Підкарпатська Русь) входили до складу різних країн, але завжди називалися саме так. Тож і коли вони увійшли до складу СРСР, назви залишили. Для жителів Волинської області сьогодні це є чудовим приводом поображатися на столичних журналістів або заїжджих чиновників, які іноді помиляються і кажуть «Луцька область» або «Волинщіна». На Закарпатті ніхто не ображається. Люди тут завжди розмовляли своєю мовою, жили за власним часом і якось не дуже і цікавилися, як їх називають у столиці…
На жаль, принцип історичної назви регіону нам не підходить. З XVI століття, коли Волинь, Галичина, Бесарабія, Поділля і т.п. з власними назвами переходили від держави до держави, територія нашої області позначалася на картах як «Украйна». Українська область – якось не дуже. Інші історичні назви регіону – «Дике поле», «Низ», «Новоросія» - теж не годяться. Тож, мабуть, єдиний прийнятний для нас варіант все ж таки географічний - Центральноукраїнська.
Що ж до ідеї назвати регіон ім'ям відомого (і, мабуть, дійсно визначного, якщо так писали ті, хто бачив його на сцені) актора кінця XIX- початку XX століття Марка Лукича Кропивницького, то розмірковувати на цю тему не хочеться… Все вже сказане до нас.