У кінці 1860-х у Єлисаветград приїхав з Петербургу Володимир Амвросійович Менчиць, який увійшов до історій літератури як український фольклорист та перекладач. Менчиць продав придане дружини - 900 десятин землі, і на виручені гроші відкрив великі книгарні у Єлисаветграді, Миколаєві та Херсоні. Сам вирішив оселитися у нашому місті і сам тут торгівлю вів.
Місцева журналістка та громадській діяч Наталя Бракер згадувала: «У своїй книгарні він був більше промовцем, аніж крамарем: до покупців звертався як до старих знайомих і любив заводити з ними повчальні бесіди, особливо з селянами. Рекомендуючи книжки, він однаково звертав увагу як на світські, так і на духовні, кажучи: «Світські книжки дають знання, але без духовних не дістанеш морального виховання»».
Зрештою купець з Менчиця вийшов поганий. Книжки він більше любив дарувати, ніж продавати. Є навіть спогад про те, як викладач реального училища Володимир Ястребов придбав у Менчиця книгу за безцінь, а коли роздивився її вдома, то зрозумів, що то дуже цінне і рідкісне видання. Він повернувся до книгарні, щоб доплатити, але Володимир Амвросійович категорично відмовився: «Ви її придбали – то ваше щастя».
При крамниці він завів бібліотеку для студентів та гімназистів. Але обліку ніякого не вів, пояснюючи: «Хто не хоче повернути якоїсь книжки, то записана чи не записана вона - однаково не поверне». Так само дивно, за спогадами Бракер, проводив Менчиць інспекції своїх магазинів в Миколаєві та Херсоні. Їхав сам, на одній конячці, зупинявся на ночівлі посеред степу. Можливо, хтось і заробив на його книгарнях в сусідніх містах, але точно не Менчиць. Перша мережа книгарень збанкротувала. Проте улюблений магазин в Єлисаветграді дозволяв Володимиру Менчицю заробляти стільки, що на життя вистачало.
Панас Саксаганський описує, що потім Мечниць закинув і книгарню та повністю віддався ще одній своїй пристрасті – збиранню лікарських трав: «Менчиць тримав книгарню, нею заправляла дочка, молоденька красуня, і книгарня сяк-так животіла. Сам Менчиць був переконаний, що знається на зіллях, і, починаючи з ранньої весни і до пізньої осені, збирав зілля, настоював на спирту і лікував тих, хто певен був, що він лікар».
Молоденьку красуню - доньку Менчиця – незабаром зарізав її наречений, після чого скоїв самогубство. І відбулася ця трагедій саме у книгарні. Після цих подій Володимир Менчиць закрив крамницю та перебрався до Києва.