Віта Атаманчук пам'ятає перших біженців, які приїхали в область. Тоді область зустрічала по 50-70 біженців у день. На вихідних, серед ночі, у люті морози злагоджена робота посадовців, громадських і релігійних організацій, волонтерів не припинялася.
– Анексія Криму – перший дзвіночок, що почнеться хвиля переселення. Я тоді розуміла, що фактично насувається війна. Тоді я ставила завдання, що ми терміново маємо сформувати банк сільських будинків, приміщень, які могли б прийняти біженців, опрацьовували студентські гуртожитки, вели перемовини з власниками готелей. І на той час Кіровоградська область була в лідерах по кількості прийнятих переселенців, бо ми були підготовлені, – каже Атаманчук.
Біженців гарно приймали, наприклад, на базах відпочинку в Світловодську, їх забезпечували харчами, одягом, дахом над головою. Але вони тоді свято вірили, що на осінь повернуться додому на схід. Коли ми зрозуміли, що ситуація не зміниться, почали їздити на районам, шукати сільські будиночки. Зараз, між іншим, більше ста будинків заселені біженцями в сільській місцевості. За ці три роки люди вже обжилися, завели господарство.
В області задіяли всі ресурси, всі релігійні громади, виділили кімнату в облдержадміністрації, куди громадяни приносили побутову техніку, одяг, посуд, речі, хоча такої практики на той час в жодній області не було.
– Справді, на цьому були спекуляції, адже ми надто багато турботи проявляли, – зазначає Віта Атаманчук. – Великий відсоток не працевлаштовувався, вони нарікали на низькі зарплати. Тобто там, де є людський фактор, виникають різні ситуації. Незважаючи ні на що, мені цих людей дуже шкода. Люди були розгублені, з великими психологічними травмами, багато хто боявся сюди їхати. Одна мамочка кілька тижнів не виводила своїх дітей на вулицю, бо боялася, що на вулиці фашисти. Був постійний діалог. Громадські організації, волонтери, спонсори організовували для переселенців заходи, діяли кіно-клуби для біженців, показували історичні фільми про Донбас, проводили зустрічі з істориками. Діти почали розмовляти українською. Діти швидко інтегрувалися. Я була вражена, коли вони українською мовою переспівували Вакарчука. Інші проблеми створюються виключно в головах дорослих. Хоча насправді – це дуже тяжко, пристосовуватися до нових місць, тим паче, коли ослаблена економіка, соціальні виплати низькі, заробітні плати, якщо говорити про Кіровоградщину, одні з найнижчих.