- Олександре Анатолійовичу, поясніть, в чому полягає суть меморандуму?
- «СхідГЗК» - державне підприємство, яке підпорядковане концерну "Ядерне паливо". Цей концерн практично контролює весь видобуток уранової руди в Україні. З видобутої на шахтах області руди на Жовтоводському «СхідГЗК» виробляють урановий концентрат, який відправляють в Росію. Там роблять твели (тепловиділяючі елементи з ядерним паливом, - авт.), які використовуються на українських АЕС. На території Кіровоградської області видобувається уран, який на 50% забезпечує потреби України в ядерному паливі. Тому переговори, які велися з концерном, мали стратегічне значення. Найбільш перспективна Новокостянтинівська шахта ще недобудована. Вона експлуатується в режимі геологічного вивчення запасів урану та його видобутку. Там зараз видобувають лише 250 тис. тонн уранової руди на рік, а її проектна потужність 1,5 млн тонн руди на рік. Вже відомо, що у цій шахті можна видобувати й по 2 млн тонн руди. Тобто можна вийти на 100% забезпечення України ядерним паливом. Тому добудова цієї шахти є ключовим питанням для концерну "Ядерне паливо". Це питання також важливе і для нашої області, адже розвиток шахти забезпечить створення додаткових 650 робочих місць (зараз там працює 800 осіб). При цьому має бути збудована нова гілка залізниці з мостовим дорожнім переходом. Тобто це значні податкові надходження до місцевих бюджетів, які можуть зрости аж у 8 разів.
- Як велися переговори з уранниками?
- У травні 2017 року була створена робоча група, до якої входили представники концерну, представники територій, де видобувають уран та розташовані відходи уранового виробництва (з Маловисківського, Кіровоградського, Петрівського районів та Кіровограда). Увійшли представники депутатських комісій облради з питань промисловості та екології, а також представники облради і облдержадміністрації. Я неодноразово проводив зустрічі з керівником концерну, їх було 7. Питання виділення коштів нашим територіям довелося узгоджувати з Міністерством палива та енергетики.
- А чому переговори не провели до винесення на сесію облради питання про надання гірничого відводу?
- Цю робочу групу для перемовин ми створили набагато раніше, ніж провели сесію, де відмовили у наданні дозволу на розробку гірничого відводу. Ми були не готові підписати меморандум, адже в нас був ряд неузгоджених позицій. Тоді меморандум був готовий приблизно на 60%. Але ми не стримували роботу шахти. Адже за законом спочатку Держгеонадра має надати спецдозвіл на видобуток руди, а вже потім відбувається погодження місцевої ради на користування гірничим відводом. Однак ми надали свій дозвіл раніше, ніж Держгеонадра.