Під час виїздів на природу люди можуть натрапити на змій. Отруйних змій у нашій області лише два види: гадюка степова і гадюка Нікольского (вона чорного кольору). Перша рідко зустрічається у сухих балках (занесена до Червоної книги), а друга – як правило, у лісопосадках. Ці змії не агресивні, якщо вони бачать людину, то першими не нападають і намагаються втекти. Частіше можна зустріти звичайного вужа (має жовті плями на голові) або вужа водяного (таких плям він не має). Останнього помилково плутають з отруйною змією і бояться. Але боятися не варто, головне не чіпати змій.
Останнім часом чисельність ряду рептилій суттєво зменшилась (гадюка степова, полоз жовточеревий, полоз чотирисмуговий, полоз лісовий). Вони вижили тільки у ярах та балках.
Біля водойм, на городах чи дачних ділянках часто доводиться зустрічатися з представниками амфібій: жабами (рос. лягушка) та ропухами (рос. жаба). Ці істоти виглядають не дуже естетично, але корисні тим, що з'їдають силу силенну комах.
"Умисної шкоди людині вони завдати не можуть, проте майже всім видам притаманний так званий пасивний захист. Коли їх хтось чіпає, то вони виділяють із залоз на шкірі отруйні речовини. Звісно, до відомої отрути кураре цій отруті далеко, але вона може завдати сильні опіки слизовим поверхням тіла. Наші люди не їдять жаб, тож не будуть їх пхати у рота, але можуть випадково потерти очі після того, як брали жабу чи ропуху в руки. От тоді й пізнаємо силу їхнього захисту", - каже Олександр Гулай.
Найотрутнішою в нашій області є жаба кумка звичайна. Верх її тіла коричнево-бурий, а низ – чорний з яскравими помаранчевими плямами. Коли на цю жабу нападає ворог, то вона вивертає лапки так, аби показати свій яскравий живіт або геть перевертається на спину. Той, хто, не зважаючи на попередження, спробує її скуштувати, надовго запам'ятає цей сигнал.
Подібні властивості мають два види ропух: зелена та сіра. Їхні найбільш отруйні залози (паротити) розташовані за очима. Якщо собака, якого ви вигулюєте, вхопить її за голову, то з пащі пса почне текти густа піна – симптом сильного отруєння. До речі, зелені ропухи полюбляють жити поблизу людини (урбанофіли). У селах вони часто збираються біля стовпів з нічним освітленням, оскільки на світло злітаються комахи. Зелених ропух корисно заносити на городи з картоплею - вони активно знищують личинок колорадських жуків.
А часничниця звичайна (секрет її шкіри нагадує запах часнику) полюбляє пухкий грунт, тому її нерідко викопують під час копання городів. Вона може зариватися в грунт на глибину до 1 м. Веде нічний спосіб життя і так само знищує багато шкідників. Пуголовки цієї жаби доволі довго ростуть, під кінець літа досягаючи довжини 17- 18 см (на 40% більше за розмір дорослої особини). Утім, лякатися таких великих пуголовок не варто, вони цілком безпечні.
У народі є повір'я, що після того, як потримати жабу в руках, на тілі людини з'являються бородавки. Хоча на шкірі земноводних достатньо різних грибків та бактерій, але вірус папіломи вони людині не передають, стверджує Гулай.
"А от молоко кілька днів дійсно не скисає, якщо туди кинути жабу. Адже з її шкіри виділяються ті ж отрутні захисні речовини, що пригнічують розвиток бактерій. Жаби (озерна, ставкова, кумка) не гинуть у молоці, головне, щоб їхня шкіра зволожувалася. Отруїтися молоком, в якому тримали жабу, не можна, оскільки кількість виділень секрету шкіри у молоці незначна", - пояснює фахівець.