- Як мають діяти правоохоронці під час громадських акцій протесту? Зрозуміло, коли протест мирний, поліція не реагує. А якщо ні?
- Заборони на масові зібрання людей, які проводяться навіть без попередження влади, в Україні немає. Головне стежити за тим, щоб протест не переходив межі дозволеного. Скажімо, якщо люди перекривають рух транспортних засобів по якійсь вулиці, то ми намагаємось скерувати рух транспорту по інших вулицях та спокійно поговорити з людьми. Пішоходи мають виконувати вимоги регулювальників руху, але так не завжди виходить. В принципі ми маємо право затримувати цих людей і складати постанови за такі порушення. Але тоді наша країна перетвориться на поліцейську державу. Ми розуміємо, що у людей є певні вимоги, тому намагаємося врозумити учасників акції протесту і одночасно заспокоїти водіїв. Однак, якщо по перекритій вулиці їде машина "швидкої допомоги", яку протестувальники не хочуть пропускати, то ми змушені відтіснити людей, щоб забезпечити проїзд. Якщо люди спокійно ходять ланцюгом по пішохідному переходу, ми їх не затримуємо. Але якщо почнеться бійка, люди кидатимуть каміння, кидатимуться мало не під колеса машин, тоді учасників акції затримають. Альтернативним рішенням буде створення поліцейськими живого коридору, щоб забезпечити рух транспорту. Після затримання порушників відпускають, складаючи протоколи за дії, які є проявами хуліганства.
- У яких випадках поліція застосовує фізичну силу та спецзасоби?
- Фізична сила застосовується для забезпечення особистої безпеки працівників поліції, безпеки інших осіб, припинення правопорушення або затримання особи, якщо порушник не реагує на попередження про застосування фізичної сили. Ми завжди спочатку пояснюємо людям, що вони порушують громадський порядок і навіть при застосуванні спецзасобів (кайданки, гумові кийок, газовий балончик) попереджаємо людей, що саме збираємось робити. Зокрема, кайданки одягають, коли людина може зашкодити собі або оточуючим, чинить опір працівникам поліції.
- Чи існують обмеження щодо застосування гумових кийків?
- Ми намагаємось ними взагалі не користуватися. Проте їх застосовують для відбиття нападу на працівника поліції, для затримання особи та припинення групового порушення громадського порядку. Бити кийком людину по голові чи геніталіях не можна. Їх не застосовують проти вагітних жінок, малолітніх та інвалідів, старих людей, окрім випадків групового чи озброєного нападу. Тобто, якщо на поліцію суне агресивний натовп, то поліцейський не має часу для оцінки, кого можна бити, а кого не можна. Якщо в результаті застосування кийка людина травмується, ми зобов'язані викликати "швидку допомогу". До речі, ми завжди ходимо з нагрудними камерами, тому доцільність усіх наших дії можна перевірити.
- А якщо мітингувальники намагатимуться вдертися до приміщень влади?
- Так само застосовується фізична сила та спецзасоби, якщо здійснюється незаконне проникнення у приміщення органів місцевого самоврядування або посадовим особам загрожує фізична розправа з боку учасників акції протесту. Керівництво Кіровоградської міськради нас попереджає про ймовірні акції протесту і просить, щоб ми були присутні та забезпечили громадський порядок. Застосовувати фізичну силу не завжди треба, іноді достатньо просто відтіснити агресивних людей.
Слід відрізняти дрібне хуліганство від умисного скоєння правопорушення з особливим цинізмом. Це вже тягне на кримінальну відповідальність. Вид відповідальності кваліфікують слідчі. В будь-якому випадку дуже агресивні люди будуть затримані на три години, а далі нестимуть відповідальність відповідно до того, що саме вчинили.
- Під час Революції Гідності увійшло в моду підпалювати шини. Хіба це дозволено?
- Ні, підпалювати шини взагалі не можна. Це і ядучий дим, і пожежна небезпека, до того ж це не відповідає ніяким санітарним нормам, оскільки навіть сміття заборонено в місті палити. Ми маємо негайно припинити таке кричуще порушення, якщо хтось захоче його вчиняти. Якщо люди не реагуватимуть на пояснення, що такі дії незаконні, то будемо застосовувати фізичну силу. По-перше, сам дим несе велику загрозу. По-друге, якщо палаюче колесо покотиться і підпалить якийсь магазин, то потім нас будуть звинувачувати у бездіяльності. В цьому випадку ми також залучатимемо МНСників, щоб загасити пожежу. Коли одні люди вимагають правди для себе, то ця правда не повинна заважати нормально жити іншим.