- Я працюю у робочій групі лише кілька місяців, - каже Сергій. – Сам я поки що небагато описав, переважно вивчав те, що зробили мої попередники. Ви писали про те, що на вулиці Гоголя практично кожен другий будинок – це пам'ятка архітектури. Це правда. І таких вулиць в місті багато: Тараса Карпи, Преображенська, Пушкіна. Вулиці Шевченка, Архангельська, Чорновола також дуже цікаві з точки зору архітектури.
Нам дуже пощастило. Кіровоград зазнав ушкоджень під час війни у 1941 і 1944 роках, але відносно невеликих. Пощастило навіть тим, що місто було не дуже багатим у повоєнні десятиліття. У 1950-1970-х роках, коли інші міста активно перебудовувалися, у нас майже не чіпали центральну частину міста. Хіба що знесли будинок Заславського і збудували дев'ятиповерхівки на Набережній та біля неї. Все інше залишилося майже незмінним. Навіть фортечний комплекс. Це величезна удача! Насправді це єдина повністю збережена земляна фортеця на території України, хоча таких фортець колись було дуже багато: у Бахмуті, Харкові, Херсоні, Бериславі. Біля Новомиргорода, наприклад, збереглися залишки земляної фортеці, але то залишки, окремі елементи, а в обласному центрі – цілісний комплекс.
Зараз деякі краєзнавці якось соромляться говорити про фортецю, мовляв, імперська забудова… Так, її будували за часів імперії і за наказом імператриці, але будували в тому числі і козаки, і поряд з фортецею селилися в тому числі і українці. Навіщо нам відмовлятися від частини власної історії?
Шкода, що сьогодні фортеця в такому стані. Для того, щоб показати «зірку» згори, ми використовуємо карти 1943 чи 1946 року. На сучасних зйомках її майже не видно. Але ж вона є. Треба лише розчистити периметр від дерев та чагарників - і можна буде екскурсії водити.
У нас чомусь взагалі прийнято викидати якісь частини власної історії. Я проходив зараз повз один з корпусів Кавалерійського училища, там вже немає таблички про те, що у ньому розміщувався єлисаветградський ревком. Чому? Навіщо її знімати? Він же там був – це факт. На мою думку, треба було на корпусі навпроти прикріпити табличку про те, що у 1918 році там базувалися війська УНР. Стало б зрозуміло, що у 1917-1918 рр. у місті було протистояння українців та комуністів-більшовиків.
Ми зараз відзначаємо століття української національної революції. Де нові меморіальні дошки, де інформаційні стенди про ті події у місті? Слава Богу, що у нас з'явилися вулиці на честь Маланюка, Шульгіних, холодноярівських отаманів. Люди хоч трохи починають дізнаватись історію української революції. Треба пропагувати цю історію, а не кидати усі сили на те, щоб знищити щось радянське або імперське.
Я побачив табличку з номером будинку на вулиці Тараса Карпи – з усіма назвами, які вона носила в різні часи. В Одесі багато таких табличок, а у нас я бачив лише одну. Хоча мені здається, що це якраз правильний підхід: не викреслювати якісь періоди, а зберегти хоча б в табличках з назвами вулиць історію міста.