Оскільки в холодну пору вентиляція приміщень погіршується, то в опалювальний період нерідкі отруєння газом або продуктами його згорання. Тож взимку не рідше одного разу на місяць, а в період значного похолодання – щоденно, власники будинків мають оглядати оголовки димоходів, щоб вчасно помітити їх обмерзання та закупорку. Водночас слід суворо дотримуватися строків перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів.
І все ж, випадки отруєння чадним газом (оксидом вуглецю СО) регулярно трапляються. Наприклад, цього року в квартирі будинку по вул. Джерельній, 79, вчадів 31-річний чоловік. А шістьох його сусідів госпіталізували з отруєнням чадним газом. До сусідів газ просочився через вентиляційні канали. Причиною отруєння був неправильний монтаж газової колонки у квартирі загиблого та відсутність провітрювання кухонь у квартирах сусідів. Тоді у 25-ти тамтешніх квартирах фахівці Кіровоградського обласного лабораторного центру МОЗ України зафіксували перевищення рівня чадного газу від 1,2 до 11 разів порівняно з гранично допустимою концентрацією.
Чадний газ не можна ніяк відчути, оскільки він безбарвний і не має запаху. Він непомітно отруює організм: запаморочує свідомість, викликає слабкість, головний біль, біль у грудях, шум у вухах, нудоту. При тривалому перебуванні у загазованому приміщенні людина непритомніє. Втрата свідомості супроводжується різким знесиленням - людина, навіть помітивши небезпеку, неспроможна врятувати себе.
Слід пояснити, що потрапляючи у кров, СО сполучається з гемоглобіном, робить його нездатним розносити кисень. Отож людина гине від задухи. Для гострого отруєння достатньо лише 1% СО у повітрі. При більших концентраціях смерть настає миттєво.
Щоб не отруїтися, важливо знати, чи повністю згорає газ. Це можна перевірити по кольору полум'я. При повному згоранні газу полум'я має блакитно-фіолетовий колір, при неповному - жовто-солом`яний. Неповне згорання газу призводить до утворення смертельного СО.
Більшість випадків отруєння спостерігається на початку опалювального періоду. Причини банальні. Хтось не встиг перевірити справність та чистоту димоходу, хтось знехтував перевіркою тяги, а хтось самовільно встановив потужніші колонки та котли без врахування площі перерізу димоходу. Основними причинами отруєнь є: несправність газових приладів, забрудненість пальників газових плит, колонок та котлів, розгерметизація камер згорання колонок і котлів типу "турбо".
Для повного згорання 1 куб. м природного газу необхідно 10 куб. м повітря. Господарі ж часто встановлюють кухонні двері, які закриваються герметично. При цьому вони забувають провітрювати кухню. Навіть 2-сантиметровий зазор між дверима та підлогою має значення. Небезпеку підвищують пластикові вікна, адже кількість повітря, що видаляється з кухонного приміщення, має бути не менше 90 куб. м на годину.
Буває, що до задухи призводить неправильна робота витяжки, розташованої над газовою плитою. В димоході виникає так звана зворотна тяга. Тобто повітря з кухні всмоктується в димохід, а продукти згорання заповнюють кухонне приміщення. Тож не завадить встановити на кухні сигналізатор загазованості, який буде сповіщати про наявність у приміщенні чадного СО та метану (СН4).