Одночасно з будівництвом фортеці Святої Єлисавети навколо неї формувалися вулиці за лінійним принципом. Вони отримували назви за найменуванням фортечних бастіонів та равелінів: вулиця Олександрівська (Володарського, Тарковського) – від назви бастіону святого Олександра Невського, вулиця Михайлівська (Кірова) – від назви бастіону святого Архистратига Михайла, вулиця Іванівська – (Луначарського, Чорновола) - від назви равеліну святого Іоанна Хрестителя. Таке ж походження назв мають вулиці Петрівська (Шевченка), Олексіївська (Гагаріна) та Андріївська.
Мікрорайон Бикове та вулиці Нижня і Верхня Биковські названі на честь капітана Бикова, який займався розміщенням тут перших жителів міста. Цей мікрорайон розкинувся на правому березі Інгулу від вулиці Великої Перспективної аж до нинішньої вулиці Вокзальної. Дехто помилково називає його Чечорою, хоча, якщо подивитися на карту Єлисаветграда, складену у 1913 році П.Рябковим, то Чечора – це Балка по нинішній вулиці Глінки до річки.
Мікрорайон Пермське і вулиці Верхня та Нижня Пермські, Карабінерна та Верхня і Нижня Донські названі на честь полків, які дислокувалися у місті. До речі, до побудови царського палацу на початку нинішньої вулиці Дворцової, і до того, як її назвали Дворцовою, уся вулиця називалася Верхньою Донською.
Це загальновідомі речі. Та на карті нашого міста є чимало об'єктів, походження назв яких для більшості залишається таємницею, а деякі назви не можуть пояснити і краєзнавці. Медіапортал DOZOR розповість про версії походження кількох з них.