«А на окраине города — Казённый сад, с высокими украинскими тополями, а под сенью тополей выщербленные от времени скамейки, и вырезанные на них перочинным ножом дни, месяцы, годы, вензеля, имена, инициалы, и пронзённые стрелой отлюбившие, перегоревшие, испепелённые сердца», - писав наш земляк Дон-Амінадо про Єлисаветград початку ХХ століття.
Після скасування військових поселень Казенний сад знову передали місту і місто його знову швидко занедбало. За наступні кілька років були зруйновані усі споруди, які будували військові, парк заріс чагарниками.
Відновлювати його взявся міський голова Олександр Пашутін у кінці ХІХ століття. Тут відкрили буфети для публіки, чотири рази на тиждень грав військовий оркестр. Парк освітлювався та мав телефон – 294. Сюди їздив навіть трамвай – влітку до 23.00, весною та восени – до 22.00.
Мабуть, саме з побудовою трамвайної лінії сад став доступним не тільки для мешканців сусідніх районів та тих, хто міг дозволити собі візника, але й для інших єлисаветградців. Вартість трамвайного квитка (5 копійок) на той час теж була чималою, проте ціна проїзду від центра міста до Міського саду на двокінному екіпажі складала 40 копійок.
Тож сюди їздили і ходили гуляти та купатися (русло річки розчистили ще військові) з усього міста. В теплу пору року сад ставав своєрідним культурним центром – тут був літній театр, відбувалися вистави під відкритим небом, тут проходили загальноміські свята і т.п. У 1914-му тут відкрили дитячий майданчик – літній табір для дошкільнят і школярів денного перебування. Влітку у засушливому і запорошеному Єлисаветграді міський сад був оазою.
"Ввиду жары, доводящей до помешательства, я предлагаю Вам, Ольге Даниловне и Александру Васильевичу отправиться сегодня в городской сад для вдыхания благорастворенных воздухов и для созерцания установленных в оном зрелищ.
(NB. Оркестр хороший.)", - писав Олександр Карлович Тарковський нареченій влітку 1902 року.
І пізніше, в іншому листі: «В городе тишь да гладь, да зловоние воздухов. Оперетки нет, в городском саду, кроме той итальянской пары, что мы уже видали, приехала еще итальянская орда из десяти человек, состоящая из безголосых, ногами дрыгающих мужчин и мерзкорожих баб. Сведущие люди говорят, что эти бабы сначала с успехом занимались вечерними гуляниями по Дерибасовской, а потом, вследствие упадка дел, поступили в итальянки».