Серед городян побутує хибна думка, що відновлювати зовнішнє, тобто, вуличне освітлення щороку доводиться через крадіїв кольорового металу. Насправді ж крадії тут ні до чого. Це відбувається тому, що ПАТ "Кіровоградобленерго" під час заміни застарілих електромереж, які перебувають на його балансі, демонтує заразом і старі залізобетонні опори. А на них розміщені мережі зовнішнього освітлення. Щоб потім відновити пошкоджене комунальне майно, з міського бюджету щороку виділяється по кілька мільйонів гривень. Так, у 2015 році на ремонт та відновлення освітлення пішло більше 3 мільйонів гривень, торік - майже 9 мільйонів, а цього року заплановано - 8 мільйонів гривень.
Нагадаємо, що кіровоградське КП електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло» перебуває у комунальній власності міста та виконує замовлення Головного управління ЖКГ міськради з освітлення вулиць. Основним видом діяльності підприємства є технічне обслуговування та утримання в належному стані мереж зовнішнього освітлення, а також відновлення та капітальний ремонт цих мереж. "Міськсвітло" обслуговує 297,7 км мереж зовнішнього освітлення та 8443 світильників з різними типами ламп.
На початку минулого року директор підприємства Дмитро Тоток, звітуючи про роботу в 2015-му, повідомив, що капітальний ремонт мереж освітлення спеціалісти "Міськсвітла" проводили у три черги. Протягом року відбулося зростання цін на матеріали, тому середня вартість прокладання мереж змінювалася. Спочатку вона становила 69 тис. грн на один кілометр мереж, потім досягла 166 тис. грн/км. Як не дивно, навіть у період зростання цін підприємству вдалося двічі зекономити кошти міського бюджету (на 570 та 550 тис. грн). Загалом у 2015 році було відновлено 27,9 км мереж за 3,12 млн грн.
Минулого тижня керівник "Міськсвітла" констатував, що торік на поточний ремонт та утримання зовнішнього освітлення пішло 5 млн 739 тис. грн. А на капітальний ремонт 41 км мереж - 8 млн 943 тис. грн (середня вартість 1 км вже становила 218 тис. грн). До речі, в Україні середня вартість одного кілометра лінії електропередач для потреб освітлення зараз становить 200 тис. грн. Але Дмитро Тоток запевняє, що їм вдалося зекономити близько 600 тис. грн бюджетних коштів, бо спочатку планувалося виділити на капремонт 9,6 млн грн. Посадовець каже, що економлять на закупівлі дешевших матеріалів, наприклад, беруть провід не за 400, а за 200 грн. То чому ж вартість відновлення мереж у "Міськсвітла" виходить вищою, ніж в цілому по країні?
Точної суми, яку міськрада виділить на відновлення мереж освітлення у цьому році, ще не визначено. Відомо, що очікується надходження близько 8 млн грн. Скільки саме кілометрів мереж вдасться відновити за ці гроші, фахівці теж не знають, але тепер вже розраховують на середню вартість прокладання мереж у 250 тис. грн за 1 км. Вартість робіт, мабуть, також зростає через економію? Не виключено, що матеріали та комплектуючі насправді купують за нижчу ціну, ніж декларують, бо під час невпинного зростання цін простежити за прозорістю усіх закупівель дуже складно.
Слід сказати, що, крім ремонту та утримання мереж, КП «Міськсвітло» надає чимало платних послуг. Зокрема, здійснює електромонтажні роботи для інших організацій, прокладає Інтернет-мережі, бере орендну плату за розміщення на своїх мережах кабелів Інтернету, телефонного зв'язку та радіо. Також надає автопослуги й послуги з проектування об'єктів різної складності. У результаті прибуток підприємства за 2016 рік склав 614 тис. грн. За словами Дмитра Тотока, ці гроші пішли на виплату премій працівникам підприємства. З огляду на те, що у "Міськсвітлі" працює 31 особа, середні суми премій становили 19 806 грн.