×
 
 
аналітика
Темний бік "Міськсвітла":
Що можна накрутити на освітленні вулиць
Нещодавнє встановлення світлодіодних світильників на кількох вулицях міста та запровадження системи управління ними – це, безумовно, корисна річ. Такі лампочки, за підрахунками, економитимуть електроенергію, а відтак і бюджетні кошти. Проте сама міська влада не надто охоча до заощадження: мільйони гривень, передбачені на освітлення обласного центру, щороку безслідно зникають, а мікрорайони й надалі залишаються темними.
 
Дивна економія
Серед городян побутує хибна думка, що відновлювати зовнішнє, тобто, вуличне освітлення щороку доводиться через крадіїв кольорового металу. Насправді ж крадії тут ні до чого. Це відбувається тому, що ПАТ "Кіровоградобленерго" під час заміни застарілих електромереж, які перебувають на його балансі, демонтує заразом і старі залізобетонні опори. А на них розміщені мережі зовнішнього освітлення. Щоб потім відновити пошкоджене комунальне майно, з міського бюджету щороку виділяється по кілька мільйонів гривень. Так, у 2015 році на ремонт та відновлення освітлення пішло більше 3 мільйонів гривень, торік - майже 9 мільйонів, а цього року заплановано - 8 мільйонів гривень.

Нагадаємо, що кіровоградське КП електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло» перебуває у комунальній власності міста та виконує замовлення Головного управління ЖКГ міськради з освітлення вулиць. Основним видом діяльності підприємства є технічне обслуговування та утримання в належному стані мереж зовнішнього освітлення, а також відновлення та капітальний ремонт цих мереж. "Міськсвітло" обслуговує 297,7 км мереж зовнішнього освітлення та 8443 світильників з різними типами ламп.

На початку минулого року директор підприємства Дмитро Тоток, звітуючи про роботу в 2015-му, повідомив, що капітальний ремонт мереж освітлення спеціалісти "Міськсвітла" проводили у три черги. Протягом року відбулося зростання цін на матеріали, тому середня вартість прокладання мереж змінювалася. Спочатку вона становила 69 тис. грн на один кілометр мереж, потім досягла 166 тис. грн/км. Як не дивно, навіть у період зростання цін підприємству вдалося двічі зекономити кошти міського бюджету (на 570 та 550 тис. грн). Загалом у 2015 році було відновлено 27,9 км мереж за 3,12 млн грн.

Минулого тижня керівник "Міськсвітла" констатував, що торік на поточний ремонт та утримання зовнішнього освітлення пішло 5 млн 739 тис. грн. А на капітальний ремонт 41 км мереж - 8 млн 943 тис. грн (середня вартість 1 км вже становила 218 тис. грн). До речі, в Україні середня вартість одного кілометра лінії електропередач для потреб освітлення зараз становить 200 тис. грн. Але Дмитро Тоток запевняє, що їм вдалося зекономити близько 600 тис. грн бюджетних коштів, бо спочатку планувалося виділити на капремонт 9,6 млн грн. Посадовець каже, що економлять на закупівлі дешевших матеріалів, наприклад, беруть провід не за 400, а за 200 грн. То чому ж вартість відновлення мереж у "Міськсвітла" виходить вищою, ніж в цілому по країні?

Точної суми, яку міськрада виділить на відновлення мереж освітлення у цьому році, ще не визначено. Відомо, що очікується надходження близько 8 млн грн. Скільки саме кілометрів мереж вдасться відновити за ці гроші, фахівці теж не знають, але тепер вже розраховують на середню вартість прокладання мереж у 250 тис. грн за 1 км. Вартість робіт, мабуть, також зростає через економію? Не виключено, що матеріали та комплектуючі насправді купують за нижчу ціну, ніж декларують, бо під час невпинного зростання цін простежити за прозорістю усіх закупівель дуже складно.

Слід сказати, що, крім ремонту та утримання мереж, КП «Міськсвітло» надає чимало платних послуг. Зокрема, здійснює електромонтажні роботи для інших організацій, прокладає Інтернет-мережі, бере орендну плату за розміщення на своїх мережах кабелів Інтернету, телефонного зв'язку та радіо. Також надає автопослуги й послуги з проектування об'єктів різної складності. У результаті прибуток підприємства за 2016 рік склав 614 тис. грн. За словами Дмитра Тотока, ці гроші пішли на виплату премій працівникам підприємства. З огляду на те, що у "Міськсвітлі" працює 31 особа, середні суми премій становили 19 806 грн.

 
Необлікований металобрухт
А тепер власне про дива зі знищенням мереж освітлення вулиць енергопостачальниками. Прес-секретар ПАТ "Кіровоградобленерго" Сергій Богомільчук повідомив нам, що між підприємством з енергопостачання та Кіровоградською міськрадою укладений договір про те, що під час реконструкції ліній електропередач "Кіровоградобленерго", на яких розміщені мережі "Міськсвітло", заздалегідь попереджають підприємство про початок робіт. Тобто, воно має змогу завчасно демонтувати мережі освітлення. І ніяких претензій з боку міської влади або з боку КП "Міськсвітло" до "Кіровоградобленерго" не надходило.

Звісно, довелося звертатися за додатковими поясненнями Дмитра Тотока. Він підтвердив, що їх таки попереджають про початок робіт по заміні електромереж, але…
"Зазвичай, розміщені на лініях електропередач освітлювальні мережі є настільки застарілими, що їх немає ніякого сенсу знімати. Тому наші дроти, порізані енергетиками, ми збираємо, обдираємо з них ізоляцію і здаємо на металобрухт. Лише незначну кількість мереж у відносно нормальному стані ми використовуємо повторно"
Нам важко судити про те, наскільки зношені ці мережі освітлення, бо ми не фахівці. Однак "Міськсвітло" вирішує це тільки на власний розсуд, оскільки ніяка інша організація, крім них, не контролює, чи справді демонтовані дроти гідні лише на металобрухт. Водночас існують підстави для сумнівів в об'єктивності працівників "Міськсвітла". Адже здані на брухт алюмінієві кабелі доволі дорого коштують.

Зі слів Дмитра Тотока відомо, що внаслідок заміни ЛЕП у 2016 році довелося відновлювати 12,5 км мереж освітлення. Тепер давайте рахувати. 12000 метрів дротів це 6 тонн алюмінію, виходячи з ваги 1 метра - 0,5 кг. Помножимо цю вагу на вартість брухту електротехнічного алюмінію (1290 дол. США за тонну), по курсу 27 грн за долар виходить 209 тис. грн. Дуже дивно, але у досить ґрунтовному звіті КП "Міськсвітла" про доходи і витрати ця стаття доходів чомусь не вказана.

Напрошуються нехороші думки. Можливо, керівництву "Міськсвітла" вигідно спокійно спостерігати за нівеченням мереж освітлення, а потім просити у виконавчої влади більші суми на відновлення вуличного світла? Мовляв, в усьому винні в "Кіровоградобленерго". Та у будь-якому разі про оборудки, від яких тхне корупцією, у мерії, принаймні, в управління ЖКГ, мають бути в курсі. Як мінімум.
Переглядiв: 7024
ВІТАЛІЙ  НІКОЛАЄВСЬКИЙ
журналіст: ВІТАЛІЙ НІКОЛАЄВСЬКИЙ
ОЛЕНА КАРПЕНКО
фотокореспондент: ОЛЕНА КАРПЕНКО
VK Odnoklassniki Facebook Twitter Viber Skype