Хоча, мабуть, усі в нашому місті знають, що будівля, де зараз знаходиться краєзнавчий музей, належала купцю Абраму Давидовичу Барському. На інформаційному щиті, який розміщено біля будівлі, можна прочитати, що автор проекту цього будинку архітектор Олександр Лишневський, і будувався він дуже довго – з 1895 до 1910 року.
Проте працівник краєзнавчого музею Костянтин Шляховий, який докладно дослідив історію саме цього будинку, пише, що його навпаки побудували дуже швидко – менше, ніж за два роки – у 1905-1906-му.
Плутанина з датами виникла через те, що тоді будинки не мали номерів, а родині Барських належав цілий комплекс на розі Великої Перспективної та Верхньодонської вулиць: будівля на площі, де зараз знаходиться казначейство, будинки, які були розташовані на місці сучасного «Манхетену» та дому, де знаходиться магазин «Барський» і усі споруди у дворах між ними!
Якщо продивитися єлисаветградські довідники тих часів, де вказані адреси лікарів, вчителів, чиновників, службовців і т.п., то стає зрозуміло, що за адресою «будинок Барських» мешкали десятки людей, знаходилися магазини, контори і т.п.
Тож легенда про довгобуд Барського виникла тому, що починаючи з 1890 року Абрам Барський постійно отримував у міській думі дозволи на будівництво саме у цьому кварталі.
Майже усі будинки, побудовані Барським у самому центрі міста, були дохідними, тобто здавалися або під приватне житло, або під готелі, магазини і т.п. Проте маєток, де зараз знаходиться краєзнавчий музей, Барський будував для нащадків. Досить поглянути на його оздоблення: увесь цей будинок – символ родини! Пелікани, які оберігають гнізда від змій, – символи батьківської турботи, жорнова – символи млинарського бізнесу, на якому розбагатіли предки Абрама Барського, каштани та маки – данина місцевості.
Тривалий час вважалося, що дівочі головки (маскарони) на фасаді будинку – це портрети дочок Абрама Барського. Сучасні екскурсоводи, зазвичай, спростовують цю легенду, пояснюючи, що це просто символи дня і ночі, сну і неспання, що символізують батьківський неспокій. Якщо придивитися до цих голівок, то з цим важко не погодитися: ось спляча голівка і дві кішки поруч (ніч), ось дівчина з розплющеними очима і квіти поряд (день). Але ж обличчя у всіх маскаронів різні!
Той самий Шляховий пише, що станом на 1897 рік у родині Барських було дев'ять доньок (!) і один син – Мордко. Абраму Давидовичу на той час було 46 років, його дружині – Леї – 43. Тож цілком можна припустити, що до 1905 року у них народилися ще три доньки – ось вам і дванадцять дівочих голівок, які одночасно могли бути і портретами дочок, і символами батьківського неспокою.