Єдиновірці і старообрядці
Скажемо правду: красою ця колгоспна церква не вражає. В останні роки приміщення облагородили, обклали зовні цеглою, вставили вітражі на вікна, але куполу поки що немає.
Вона вражає іншим. Це єдина єдиновірча церква в Україні. Як пояснив нам злинчанин Анатолій Письменний, який навчався у духовній семінарії, але згодом обрав світське життя, мешкає у Києві, а на вихідні приїздить додому співати в церковному хорі, єдиновірство – це певний компроміс між старовірами та офіційною церквою. У 1656 році офіційна церква визнала старообрядців єретиками. Вони залишилися без священників і храмів, пішли в глибоке підпілля, але менше їх не ставало. І через сто років Сінод потроху почав домовлятися з тими, хто хрестився двома перстами. У 1800 році була створена єдиновірча церква.
Звичайно, єдиновірство прийняли далеко не всі старообрядці. У той самій Злинці до недавнього часу були і єдиновірці, і старовіри. Кажуть, остання злинківська бабуся-старообрядка ще жива, родичі забрали її в Клинці.
Єдиновірча церква зберегла чимало старообрядчих традицій. Ми потрапили у церкву на недільну службу і помітили, що деякі прихожани, перехрестившись, кланяються до підлоги, наче зарядку роблять. На підлозі – маленькі подушечки – «підручники». Вони не для того, щоб ставати на коліна – вклоняючись, треба обов'язково торкнутися руками подушечки. Але головне - тут зберегли унікальний крюковий спів. У книгах початку XVIIIстоліття, які злинчани ховали багато років, щоб потім повернути у церкву, замість нот – крючки. І цю крючкову музику розуміють тільки місцеві. В Росії, де єдиновірство більш розповсюджене, є кілька церков, в яких використовують такі книги, але Анатолій Письменний каже, що звучать хори зовсім по-різному. У Злинці цебільше схоже на світський хор, сильний і різноголосий, ніж на традиційні церковні співи.