Це місце існувало тут багато мільйонів років, але для нас його «відкрив» у середині минулого століття Ігор Тихонович Бабанський – агроном, біолог та педагог. Працюючи на станції юних натуралістів, Ігор Бабанський обійшов разом зі своїми учнями усю область і описав ті її куточки, які вражали дивовижною, немісцевою флорою і фауною: Монастирище, Чорне озеро, урочище «Розлитий камінь».
Нам пощастило побувати у заказнику з його донькою – Ніною Бабанською. Вона була тут ще в дитинстві, з татом, потім кілька десятиліть сама возили сюди дітей, зверталася до влади щодо надання урочищу статусу заповідника і т.п. Тож Ніна Ігорівна знає про Монастирище все!
І вона переконана: це – давнє капище, а величезні камені дивної форми – антропоморфні і зооморфні скульптури. За її словами, коли люди ще не вміли відсікати від каменів зайве, то шукали у природі камені, схожі на людей та тварин, і «видряпували» на них деталі, яких не вистачало. Потім протягом тисячоліть ці скульптури шліфувала вода і вітер, і вони поступово втрачали форму.
З цієї точки зору «скульптурний парк» Монастирища – це чудовий спосіб потренувати уяву. Місцеві мешканці впевнені, що під центральною скелею лежить породілля з малюком. Біля однієї зі стін «огорожі» знаходять змію. А на центральній скелі – жінку, черепаху і т.п. Цим каменям приписують дивовижні властивості: один, мовляв, дарує чоловічу силу, інший лікує безпліддя у жінок, третій допомагає зрозуміти своє місце в світі і рухатися до мети. На «капищі» - кілька рябинок, увішаних стрічками. Ці стрічки – подяка горі за здійснення мрій. А от думки щодо того, який камінь, яке бажання здійснює, розходяться.
Якщо вже будете в Монастирищі, обов'язково побродіть по «капищу». Ніна Бабанська каже, що робити це треба не з компанією друзів, а на самоті, так ви почуєте себе і знайдете власний камінь.
Хоча в інших куточках Монастирища гуляти на самоті не варто. Тут дуже багато змій. Як розповіли нам місцеві мешканці, шість видів. Більшість з них не отруйні, а ті що отруйні, не дуже шкідливі.
«Хлопців, які сітки ставлять, іноді гадюки кусають, - каже наш співрозмовник. - Вони розповідають, що тоді два дні ходиш, як з похмілля». Тож ніякого лиха тут статися не може (особливо, якщо не ставити сітки), але можна добряче налякатися, особливо, якщо зустрінете жовтобрюха – змію неотруйну, але дуже велику, сміливу (більшість змій просто ховається, почувши кроки людини), яка ще й «насвистує».
Місцеві жаліються, що туристи з переляку часто вбивають жовтобрюхів і навіть яскравих ізумрудних ящірок, яких тут теж дуже багато. І після вихідних місцевий вчитель історії Олександр Чепурний, який опікується цим місцем, збирає у заказнику не тільки целофанові пакети і пластикові пляшки, але й понівечені трупики справжніх господарів Монастирища.