Ще після першого приходу Марусі, у місті почали створювати домові комітети – озброєні загони самооборони, які мали патрулювати й захищати власні квартали. Таких загонів було сім – на Балці, на Кущівці, на Биковому, на Пермському, на Ковалівці та два в центральній частині міста. Ніякого політичного забарвлення ці організації не мали: до них входили робітники, селяни, міщани, дворяни. Доводилося читати, що одним із центральних комітетів керував Олександр Карлович Тарковський, в іншому – патрулював місто композитор Кароль Шимановський. А зброю комітетам надавали місцеві більшовики!
Юрій Яновський писав: «Місто без влади. Пройдіть ви від вокзалу до Балки, від Балки до Ярмарочної площі і єврейського гробовища – наче пустелею ступатиме нога, у кожнім дворі клацатиме затвор, і невидима мушка пройдеться по вас. А ви не бійтеся, коли свій».
Проте начало повстання у «Байгороді», на думку сучасних істориків, описане невірно. Чи то радянський письменник Яновський сам «забув» про перебіг подій, чи то цензура пізніше вимарала частину тексту. Проте сьогодні вважається, що повстали єлисаветградці не проти Марусі, а проти Беленковича.
Комендант ешелону раптом почав диктувати місту власну волю. Зокрема, став вимагати, щоб мешканці здали зброю. «Комітет Семи» намагався пояснити, що ніякої загрози Беленковичу від озброєних мешканців немає – вони мають захиститися від Марусі. Проте комендант послав своїх вояків на Чечору роззброювати населення.
Так почалося велике єлисаветградське повстання. Биківський домовий комітет не тільки не здав зброї, але й погнав більшовиків на вокзал, і далі - з вокзалу. Беленкович втік із Єлисаветграда на тачанці, кинувши ешелон.
Але саме у цей час прибула Маруся. Вона нічого не забула єлисаветградцям, а вони нічого не забули їй. Марусю зустріли домові охорони й інші єлисаветградці, які озброїлися, хто чим міг, і підтягнулися захищати місто від терору.