Краєзнавець
Володимир Босько у статті «Церковні цінності для диктатури пролетаріату» (
Календар знаменних і пам'ятних дат Кіровоградщини, 2010) пише:
«Отож, 28 квітня (1922 року – Авт.) керівна комісія приступила до вилучення цінностей із Успенського собору. Їх виявилось так багато, що пограбування собору тривало до 3 травня. Тільки срібла було вилучено 17 пудів 34 фунти 7 золотників 51 долю. Окрім того: золота – 2 золотники 61 долю, діамантів – 15 штук, алмазів – 64 штуки, діамантів з розетками срібними – 41 штуку» і т.д. «Пролетарії» зривали оклади з ікон та палітурки з Євангелій, знищуючи все, що не містило золота, срібла та дорогоцінних каменів. Ікони і книги, придбані колись Іваном Красноглазовим для церкви, просто спалювали… Незважаючи на це, служби у церкві продовжувалися аж до 1929 року. 16 1929 року газета «Зінов'євський пролетарій» урочисто повідомила:
«Успенський собор – обернемо на будинок фізкультури». І його обернули.
Під час окупації релігійне життя трохи пожвавилося. Проте не в Успенському соборі – «Будинок фізкультури» був значно пошкоджений ще під час бомбардувань у 1941–му, дзвони з нього вилучили ще раніше – на початку 1930-х. Тож рішення про знесення собору і передачу цегли «Маслотрестбуду» у 1946-му було цілком обґрунтованим.
Довгий час вважалося, що за ті п'ять днів у 1922 році знищили усі святині Успенського собору. На щастя, будь-де знаходяться люди, здатні зрозуміти справжню цінність речей.
Той самий
Володимир Босько в іншій статі пише про те, що у 1998 році клірики Кіровоградської єпархії брати
Гончаренки в антикварній крамниці придбали список (освячену копію з чудотворної ікони) Ревуцької Божої Матері, який прикрашав Успенський собор. Нині ця святиня зберігається в Свято-Покровському монастирі на Херсонщині, де служать Гончаренки.
А у статті головного зберігача фондів Краєзнавчого музею
Павла Рибалка «Реліквії єлисаветградських храмів» знаходимо відомості про те, що у музеї зберігається Напрестольне Євангеліє 1786 року – воно передане сюди з Ковалівської церкви, коли ту закривали у 1964 році. Проте за написами у Євангеліє встановлено, що туди воно потрапило саме з Успенського собору.
Головна ікона храму - "Єлисаветградська" - на жаль, не збереглася (чи просто поки що не знайдена). Але в церковних архівах Санкт-Петербурга фахівці віднайшли чорно-білий малюнок — копію ікони "Єлисаветградська". На основі цього малюнку було створено величну ікону, яку освятили у Преображенському храмі у 2003 році.
Хочеться думати, що це тільки початок, що десь ще знайдуться святині Успенської церкви на Подолі…