У всіх довідниках того часу (у щорічнику «Голос Юга» 1913 року, в «Ілюстрованому путівнику по південно-західній залізниці» 1898 року) читаємо про те, що у Єлисаветграді функціонують два пивоварних заводи. Один з них, зрозуміло, Зельцера. А другий? У періодиці ми знайшли згадки про пивний завод Лайєра. Дон Амінадо в повісті «Поезд на третьем пути» згадує, що в театрі продавалося пиво Стрицького:
«Всё в этом несомненном храме было ловко и тонко обдумано. (…) Театральный буфет с прохладительными напитками — оршадом, лимонадом, сельтерской водой с сиропом, пивом завода Стрицкого; а при этом — трубочки с кремом, халва, и рахат-лукум, и настоящий мармелад фруктовой фабрики Балабухи в Киеве». А колекціонери знаходять пляшки двох пивоварних заводів з написом «Єлисаветград»: Зельцера та Макеєва.
Більше-менш вірогідну інформацію нам вдалося знайти лише про Макеєва, хоча у більшості джерел його згадують як власника великого спиртового заводу у Єлисаветграді. Крім згадки про те, що вони разом з Зельцером забезпечували охоронців Єлисаветграда алкогольними напоями, ми знайшли відомості про те, що Макеєв був одним з керівників «білогвардійського загону», який був сформований на Ковалівці для захисту міста від банд.
Тепер про пивні, де це пиво продавалося. На жаль, сфотографувати пивні у ті часи нікому й на думку не спадало. Проте з місцевої преси ми можемо дізнатися назви і навіть адреси багатьох з них. Пивні постійно згадуються у повідомленнях поліції, адже там часто відбувалися бійки та крадіжки. Так читаємо про пивну «Гамбрінус» з власним садком на вулиці Верхньодонській (зараз - Паученка), пивну Лайєра у саду Лайєра, пивну Черняка на Солдатській вулиці та ін.
І ще одне цікаве повідомлення єлисаветградських ЗМІ: у 1914 році у місті за ініціативи Єлисаветградського відділення Союзу християн-тверезників у місті пройшло Свято тверезості. У ці дні заборонялося продавати міцні алкогольні напої у будь-яких закладах, «за винятком ресторанів першого розряду»! Не знаємо, чи поділилися власники ресторанів прибутками за ці дні з християнами-тверезниками. Але більше таких свят у Єлисаветграді чомусь не проводили – мабуть, у перший раз невесело вийшло.