Ця місцевість отримала назву від невеличкої річки, яка утворювала кілька озерець. Офіційно балка вважалася районом міста, проте була майже не заселена. Майбутній бургомістр Харкова, єлисаветградський гімназист Олександр Семененко згадував Єлисаветград початку ХХ століття: «Різниченки живуть у кінці Бикової вулиці. Далі місто вже втрачає свої контури, далі цегельня Бардаха, сад пивовара Лайєра. Ще трохи на гору — і вже пахне степом. Тут прошу зупинитися. Тут Озерна балка».
Якщо подивитися на план Єлисаветграда 1913 року, то побачимо у цій місцевості кілька великих будівель: три цегляних заводи (один з них і досі там!), дві пивоварні Лайєра та Мокрова, міський водопровід (він теж на місті) та зовсім невеличкий житловий район – «Землянки».
Розташування цегелень саме у цьому районі пояснюється тим, що поряд було «глинище» - кар'єр з видобутку глини. А на початку 1880-х у цьому районі винайшли справжній скарб!
У 1880 році міська дума ухвалила рішення про створення у місті водогону. Техпроект водогону та проведення пошукових робіт якісної питної води замовили інженеру Михайлу Алтухову, який вже влаштував водогони у Царському селі, Новгороді та Феодосії. Алтухов знайшов кілька джерел: на берегах Біянки, Сугоклеї та Інгулу, проте вода з них не годилася для пиття. Коли ж Алтухов відправив на дослідження воду зі свердловини на Озерній балці, то місто отримало висновок доктора Пеля: «Изследованная мною вода по незначительному содержанию органических веществ, окислов азота и по общему химическому характеру соответствует для питья всем требованиям, принятым как наукою (Pettenkoffer, Kubel, Reichardt, Flugge), так и венскою техническою коммисиею и гигиеническим международным съездом в Брюсселе».
Роботи з влаштування водогону у 1881 році були призупинені через єврейські погроми – майже усі кошти міська управа спрямовувала на допомогу потерпілим. Проте у 1893 році водовід був збудований. А ще раніше підсуєтилися пивовари, адже власна якісна питна вода дозволила їм варити дешеве та смачне пиво. При своєму пивзаводі Лайєр влаштував парк. Але інша територія Озерної балки залишалася тим самим незайманим степом, про який писав Олександр Семененко. Тож і сподівалася міська управа силами гімназистів та студентів влаштувати у новому промисловому районі міста «оазу в степу».