Факти, що залишила історія
За історичними даними, чума була занесена у Єлисаветград і вирувала в місті у 1770, 1783, 1784 та 1813 роках. Як повідомляє Єлисаветградський міський голова Олександр Пашутін в "Історичному нарисі міста Єлисаветграда", місце для поховання померлих від чуми було відведене поблизу в'їзду у міський сад, зліва. Цей факт також підтверджує відомий кіровоградський краєзнавець Юрій Тютюшкін.
Пашутін пише, що під час першого мору у фортеці Святої Єлисавети та будинках навколо неї померло 1319 осіб. Точна кількість померлих під час наступних епідемій невідома. За окремими даними у 1784 році від "морової виразки" (тоді так називали чуму) померло більше 300 осіб. У 1776 році на Балці та Ковалівці теж трапилась якась епідемія, але не відомо, яка саме. Останню епідемію чуми 1813 року до нашого міста занесли з Одеси та Криму, не зважаючи на запобіжні заходи, які тоді вживалися. Окурювання будинків та заражених речей, а також огляд підозрілих хворих відбувався під керівництвом херсонського лікарського інспектора Данилова.
Для боротьби з епідемією місто було поділене на уділи, якими завідували призначені для цього наглядачі. Усіх хворих та осіб з підозрою на хворобу везли у госпіталь фортеці Св. Єлисавети. Будинки, де трапились захворювання дезінфікували та освячували. Деякі будинки довелося спалити, тому їхнім власникам міська громада виділила гроші на будівництво нового житла. Прикметно, що чимало міщан під час епідемії приховували власні речі від очищення, побоюючись, що їх спалять. І це сприяло поширенню інфекції. Для боротьби з приховуванням заражених речей тодішня влада оголосила нагороду людям, які повідомлять про такі факти. А виявлених несвідомих господарів позбавляли власності на ці речі та ще й суворо судили.