За теперішнім законодавством багатодітні жінки (ті, що народили п'ятьох або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку) мають право виходу на пенсію після досягнення віку 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. Якщо таких дітей виховував батько, то йому призначають дострокову пенсію після досягнення 55 років за наявності 20 років страхового стажу. Відміна цих пільг поки що не передбачена.
Законопроект має суттєво скоротити перелік категорій осіб, які матимуть право на достроковий вихід на пенсію. А для пільгових професій запроваджується підвищений тариф єдиного соціального внеску - 37% та 29% замість 22%. Призначення пенсій за вислугу років припиняється, за винятком обмеженого переліку осіб. Виплата ж уже призначених пільгових пенсій за вислугу років здійснюватиметься за рахунок коштів держбюджету.
Осучаснення спецпенсій для держслужбовців, нардепів, прокурорів тощо не передбачається. Нове ж призначення таких пенсій припиняється за винятком осіб, які придбали такий стаж станом на 1 травня 2016 року.
Варто знати, що періоди навчання у вузах до 1 січня 2004 року (дата набрання чинності закону про обов'язкове державне пенсійне страхування) повністю зараховуються до страхового пенсійного стажу на підставі диплому про закінчення закладу. А навчання у вузах після цієї дати зараховується до стажу тільки за умови сплати мінімальних страхових внесків за кожен місяць навчання.
Громадяни, які працюють за кордоном, матимуть право на пенсію із солідарної системи лише у випадку сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Такі заробітчани, як правило, не сплачують ЄСВ, але вони можуть перераховувати ЄСВ добровільно. Лише тоді для них з'явиться можливість отримати пенсію за віком в Україні.
Підсумовуючи, слід зазначити, що урядова законотворчість встановляє нездоланні перепони для одержання пенсій тим людям, які через примхи роботодавців були змушені працювати нелегально. Покарали не тих, хто недоплачував гроші у бюджет, а тих, хто чесно працював, щоб не вмерти з голоду. Тепер для одержання пенсії цим бідолахам пропонують знайти порядного роботодавця, який захоче сплачувати страхові внески за літніх фізично зношених людей. Оскільки вірогідність такої рідкої вдачі в Україні дуже маленька, то багатьом трудягам без пенсії доведеться жити до самої смерті.