У разі повідомлення про зникнення дитини до її пошуку залучаються усі сили, координує ж дії відповідних служб ювенальний прокурор місцевої прокуратури. Окрім правоохоронців, у окремих випадках залучають також психологів, соціальні служби. Часто підключають службових собак, іноді - навіть екстрасенсів.
«Спочатку в ході огляду місця проживання або останнього перебування вилучається одяг дитини, з'ясовується номер її телефону, детальний опис неповнолітнього: колір волосся, очей, одяг, в якому останній раз бачили. Було навіть два випадки у минулому році, коли підключали екстрасенсів, тому що батьки зовсім втратили надію. Оперативники дозволили це у якості додаткового заходу, але дітей знайшли мертвими в Олександрії,вони, на превеликий жаль, стали жертвами злочину», – розповідає прокурор.
Під час розшуку правоохоронці перш за все намагаються встановити місцезнаходження дитини через телефон. Однак, за словами Алли Мороз, для цього необхідно брати дозвіл у суді після реєстрації кримінального провадження за фактом вбивства, навіть якщо його, скоріш за все, не відбулося.
«Якщо телефон увімкнений і місцезнаходження встановлено, правоохоронці зв'язуються з місцевими колегами. Є випадки, що доводиться їхати і самим. У будь-якому разі дитину доставляють до батьків не відразу, вона потрапляє спершу до райвідділу поліції або в лікарню. Якщо там бачать тілесні ушкодження, неповнолітнього оглядає лікар. Навіть якщо дитина просто впала і забилася»,– пояснює прокурор.
Якою б не була причина зникнення дитини, інформація про випадок передається до соціальної служби за місцем проживання сім'ї, яка потім веде контроль за такими випадками. Якщо дитина втікає систематично, батьки можуть понести адміністративну або кримінальну відповідальність.
«Іноді діти масово тікають з інтернату або прийомної сім'ї, тоді стає очевидним, що щось не так в адміністрації закладу і треба ініціювати перевірку. Є адміністративна відповідальність за неналежне виконання батьківських обов'язків, передбачений штраф від 17 до 51 гривні. Або стаття 166 Кримінального кодексу про злісне не виконання батьківських обов'язків, яка передбачає обмеження волі або позбавлення волі до трьох років», – попереджає ювенальний прокурор.