Людей, які мешкали на території нашого краю 5-8 тисяч років тому, ми сьогодні називаємо трипільцями – за назвою села у Київський області. Хоча майже все, що ми знаємо про їхній побут, звичаї, вірування, було відкрите на території Новоархангельського району Кіровоградської області.
У шкільних підручниках описують зазвичай поселення біля села Володимирівка, відкрите і досліджене ще у 20-30-х роках минулого століття. Тоді воно вважалося найбільшим в Європі – близько 100 ГА.
Проте вже в шістдесяті роки вчені знайшли у тому ж Новоархангельському районі біля села Небелівка набагато більше поселення – близько 300 ГА. Вчені припускають, що саме сюди, в Небелівку, місто «переїхало» з Володимирівки, адже трипільці, хоч і були осілими племенами, іноді переїздили усім містом. Це було пов'язано чи то зі виснаженням грунту, чи то з якимось віруваннями трипільцев. Адже, переїжджаючи, вони спалювали свої міста. І це дуже ускладнює роботу сучасних дослідників.
Проте в Небелівці щось сталося - місто не спалили. Тож саме тут археологи знаходять сьогодні сенсаційні речі. Одна з таких сенсацій – двоповерховий храм площею 1200 кв.м з кількома жертовниками.
Саме на цьому хресті археологи знайшли опалені кістки вівці. Людських кісток у храмі не знайшли, але припускають, що трипільці могли приносити в жертву і людей.
Відреставрував вівтар та трипільський посуд, який можна побачити поруч, учасник археологічної експедиції, працівник краєзнавчого музею Станіслав Федоров.
Придивіться до цих предметів. Адже у більшості музеїв світу про трипільську культуру розповідають, показуючи «реконструкції» - тобто сучасні гончарні вироби, зроблені за давніми технологіями. У нашому музеї - все справжнє! Ці горщики і глиняні фігурки пролежали під землею 6 тисяч років!