Марина Тарковська в книзі «Осколки зеркала» пише: «Училище було засновано земством, і в ньому навчалися хлопчики з самих різних сімей. Тут були діти службовців, купців, лікарів, селян. Там створилася саме та атмосфера, якої побоювався тодішній міністр освіти Російської імперії граф Толстой, який вважав, що реальні училища можуть стати розсадниками вільнодумства».
Євген Чикаленко згадував: «В реальній школі у нас атмосфера була натурально московська, як і по всіх школах Росії, але з тою ріжницею, що тут нас ніхто не переслідував за розмову між собою на українській мові, як це робилось по державних школах. Навпаки, учитель ботаніки Г. Блюзнір раз у раз говорив, що таке-то зілля по-латині зветься так-то, а «по-малорусски» так-то; учитель московської мови М. Завадський навчав, що ять пишеться тоді, коли в малорусском языке слышится «і» (…) Але характеристично, що найменше говорили українською мовою і найменше цікавились українським рухом селянські хлопці, оті земські вихованці, вони одні й соромились рідної мови і не признавались до неї, за рідкими виїмками, мабуть, бажаючи швидше позбутись отого тавра – "мужицтва".
І далі: «Після вбивства революціонером Степняком-Кравчинським жандармського генерала Мезенцева Завадський (директор училища – О.С.) поставив перед учнями питання про моральний бік терору. Більшість висловлювалася проти терору, а меншість, в тому числі і я, говорило, що його треба визнати як спосіб оборони проти сили. (…) У державних гімназіях тих хлопців, які сперечалися з директором, в двадцять чотири години викинули б з гімназії і передали в розпорядження жандармерії, а наш директор нікому нічого не сказав і терпляче намагався відірвати нас від терору».
При цьому дисципліна в училищі була залізна! Але якщо в державних школах вона утримувалась жорстокими покараннями, то тут, в земському училищі, її основою була взаємоповага вчителів та учнів. Так Олександра Тарковського виключили з училища посеред випускного класу, тому що його подальше перебування у стінах навчального закладу було «незручним»! А справа була, як записав директор училища Завадський, ось у чому: «Викладач малювання Петро Олександрович Крестоносцев, побачивши, що Тарковський не займається під час уроку, просив займатися справою, але Тарковський продовжував читати сторонню книгу і в той же час розмовляти зі своїм товаришем Чикаленком, який при цій розмові сміявся. Після цього Петро Олександрович запропонував Тарковському вийти з класу. Тарковський цього не виконав. Петро Олександрович попросив наполегливіше, на що Тарковський відповідав: «Ви не маєте права кричати!» Після цієї відповіді Петро Олександрович сам вийшов з класу. Подальша присутність Тарковського в училищі після такого вчинку було незручною, тому я просив його не відвідувати класу». І все! Тарковського не лаяли, не карали, не змушували вибачатися, просто попросили більше не приходити. До кінця року він займався самостійно і потім екстерном склав іспити у мелітопольському училищі.