А перший відомий нам «Завод землеробних машин та знарядь» побудував у Єлисаветграді німець Ебергард Бургард у 1847 році - майже за тридцять років до Ельворті. У 1860-ті завод став акціонерним товариством «Бургардъ и К°». Потім його успадкував син Ебергарда Бургарда Еміль.
Цей завод, звичайно, був набагато меншим, ніж завод Ельворті (у 1913-му тут працювало 350 робітників), проте користувався репутацією найстарішого, а отже найнадійнішого підприємства. У 1915 році Еміль Бургард продав свій завод київському купцю Борису Гронфайну з відстрочкою платежу на 10 років. Звичайно, Гронфайн не встиг нічого виплатити Бургарду – у 1919 завод націоналізували.
Хоча, можливо, саме це і врятувало Бургардів. Адже родина лишилася в місті. Еміль Бургард помер у Кіровограді у 1943 році. А у 1980-х відомий кіровоградський колекціонер Юрій Тютюшкін познайомився з його донькою Матильдою Емілівною. Власне, завдяки Тютюшкіну ми і знаємо так багато про родину Бургардів. За іронією долі Матильда Емілівна жила в гуртожитку з пічним опаленням за квартал від заводу, який належав її батькові, і великого будинку, в якому пройшло її дитинство.
Приміщення заводу, до речі, збереглося і досі – це великий старовинний будинок на розі вул. Гоголя та Одеської (навпроти дитячої обласної лікарні).
Недалеко, на вулиці Костопальній (зараз Олександрійська), у тому місці, де зараз магазин «Бригадир», знаходився ще механічний і чавуноливарний завод І.М. Гомберга. ФОТО 2,3