×
інтерв'ю
«Переконаний, що разом ми зможемо досягти великих результатів»: Велике інтерв’ю з ректором ЦДУ імені Винниченка Євгеном Соболем (частина друга)
Сподіваємося, що перша частина великого інтерв’ю з ректором ЦДУ імені Володимира Винниченка Євгеном Соболем стала цікавою для наших читачів. Стратегія розвитку цього закладу вищої освіти – масштабна і прозора, вона потребує значних фінансових і творчих вкладень та зусиль. І найголовніше – бажання змінюватися. Університет готовий до змін, у цьому сумнівів немає. Про життя вишу – у другій частині інтерв’ю від ректора ЦДУ для медіапорталу DOZOR.
Так, власне, чим живе ЦДУ імені Володимира Винниченка у часи війни?
-Цьогоріч у нас була важлива урочиста подія, яка широко висвітлювалася в медіапросторі та соціальних мережах. Це – урочисте святкування 120-річчя нашої Альма-матер – головного корпусу навчального закладу, у якому в 1904 році розпочався освітній процес. Тоді це було щось на кшталт коледжу, саме тому наш фаховий коледж ми і вирішили назвати “Альма матер”. Основна ідея фахового коледжу “Альма матер” при Університеті – безперервність освіти. Наразі є відповідний наказ, підписаний міністром освіти і науки України, згідно з яким створений відокремлений структурний підрозділ - фаховий коледж Alma mater +». Згадуючи наші урочистості зі святкування 120-річчя, хотілося б відзначити хоча б одним рядком знакові події: погашення власної марки, відкриття пам’ятної дошки “Жіноча громадська гімназія – Університет Володимира Винниченка”, урочистий концерт, екскурсії історичним корпусом, виготовлення пам’ятних листівок. До речі ,принагідно ще раз хочу подякувати Андрію Павловичу Райковичу та Юрію Васильовичу Дрозду за увагу до нашого Університету. Одним словом, наші урочистості мали важливе регіональне значення і широкий резонанс.
-Багато вишів констатують тотальний брак абітурієнтів та студентів. Як справи у вашому університеті в цьому контексті?
-Нині в університеті навчається біля 4 тисяч студентів денної та заочної форми навчання. У нас працює 260 науково-педагогічних працівників (30% - доктори наук, професори, 70% - кандидати наук, доктори філософії, доценти). Тривалий час університет є осередком освітнього, культурного життя центрального регіону та в цілому країни. Навіть у сучасних складних умовах заклад вищої освіти постійно розширює напрями своєї діяльності.
-Що Ви можете сказати про рівень успішності університету, який очолюєте?
-ЦДУ ім. В. Винниченка за результатами 2023 року вкотре увійшов до рейтингу ТОП - 100 найкращих університетів України, що користуються найбільшою популярністю серед вступників. Університет повною мірою задовольняє освітній попит жителів Кіровоградської, а з багатьох спеціальностей – Миколаївської, Одеської, Черкаської, Вінницької, Дніпропетровської, Київської, Луганської, Донецької та інших областей. Власне, маємо і міжнародне визнання. На сьогодні наш заклад співпрацює з 30 закордонними закладами вищої освіти (Польща, Австрія, Німеччина, Бельгія, Латвія, Індія, Індонезія, Туреччина та інші). Наприклад, упродовж 2023 р. в Університеті провели 34 наукових заходи міжнародного та всеукраїнського рівнів.
-Рівень успіху університету – це успішні випускники. Ви можете розповісти про них?
-Ми пишаємося кожним та кожною з наших випускників . Сотні з них працюють у понад 30-ти країнах світу. І знайшли себе у багатьох суспільно важливих сферах: перекладачі, тренери, вихователі, викладачі у вишах, вчителі, психотерапевти та психологи, айті-фахівці. Перелік можна продовжувати і продовжувати. Наприклад, наша випускниця за спеціальністю «політологія» працює координатором програм НАТО у східній Європі. Тобто, наш університет дає дійсно універсальні знання для самореалізації випускникам в різних галузях і в різних куточках світу. З цього можемо зробити висновок, що у нас немає жодних проблем із визнанням дипломів на міжнародному рівні. Немає перепон для самореалізації та кар’єрного зростання. Навпаки – намагаємося дати усі наявні можливості.
-Є плани розвиватися ще більше у міжнародному напрямку?
-Звісно. Вже цього року активізується перехід української університетської освіти на міжнародну стандартну класифікацію ISED-F 2013. Це міжнародне зобов’язання України, яке наш Університет має виконати протягом найближчого часу. Тобто університет має бути готовим до входження в міжнародну стандартну класифікацію освіти. Але ми говоримо не лише про міжнародну співпрацю. Наш заклад призначений рішенням Нацкомісії зі стандартів державної мови спеціально уповноваженою установою, яка проводить іспити на визначення рівня володіння державною мовою. Через наш центр пройшли тисячі осіб, які претендують на державну службу.
Обговорення в Києві з Головою Наглядової ради університету Олегом Рафальським виконання Постанови Уряду про перехід із 1 листопада 2024 року на Міжнародну стандартну класифікацію освіти (ISCED).

Фото - з телеграм-каналу Євгена Соболя
-Якими проєктами ще охоплений ЦДУ імені Володимира Винниченка?
-Приємно відзначити, що з березня 2023 року університет став активним учасником профорієнтаційного проєкту «Хочу тут вчитись» Кіровоградської обласної військової адміністрації. Мета - популяризація спеціальностей закладів вищої та фахової передвищої освіти, що працюють на території області. Крім того, в університеті створений Центр ветеранського розвитку згідно проєкту Міністерства у справах ветеранів України на виконання Плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік. З цього можемо зробити висновок, що нашуніверситет – це більше, ніж освітній заклад. Це соціальний, культурний та інтелектуальний центр регіону, в якому реалізуються різні державні програми, проєкти, важливі для міста і області, країни в цілому.
-Євгене Юрійовичу, вам все-таки вдалося зробити ще і революційний крок у складний час – переформатувати цей університет з педагогічного на класичний?
-Так, наш університет зазнав значних змін, еволюціонувавши з педагогічного до класичного. Ця суттєва трансформація задля подальшого розвитку і зміцнення. Класичний університет – це більш широкий спектр можливостей. Це забезпечення підготовки на найвищому рівні у магістратурі, аспірантурі та докторантурі. Це і нові зв’язки з роботодавцями у різних галузях. Сьогодні університет здійснює підготовку за 62 освітньо-професійними програмами бакалаврського, магістерського та докторського рівнів. Ми готуємо філологів (з англійської, німецької мови; перекладачів англійської та німецької мов, прикладних лінгвістів), економістів, менеджерів, юристів, психологів, політологів, журналістів, математиків та статистиків, професіоналів з комп’ютерних наук, інформаційних систем та технологій, соціальної роботи, правоохоронної діяльності, тренерів, професіоналів у галузі мистецтва. І при цьому ми зберегли весь спектр педагогічних спеціальностей! Але, окремо наголошу, що Університет дає, окрім фаху, особистісний та інтелектуальний розвиток. Тому багато наших випускників реалізують себе у різних сферах на високих керівних посадах.
-Наше інтерв’ю повністю присвячене стратегії розвитку та якісній освіті. А як щодо яскравого студентського життя?
“Вернісаж талантів”
-Наш університет завжди був і залишається місцем, де виховання, освіта та дозвілля поєднуються для всебічного розвитку молоді. Однією з яскравих подій є – вечірня посвята першокурсників у студенти, яка стала справжнім святом для всіх нас. Файєр-шоу, що супроводжувало цю подію, стало символом нових знань, які запалюються в серцях наших нових студентів, і тієї енергії, що мотивує їх досягати великих висот. Посвята є важливим кроком на шляху кожного студента, який тепер стає частиною великої родини ЦДУ імені В. Винниченка. Наступним значним заходом є квест з командоутворення "СТУДМІСТО" на базі відпочинку «Буревісник». Це не просто день розваг, а важливий елемент у формуванні дружніх стосунків, розвитку навичок співпраці та створення справжнього студентського братерства. Учасники мають можливість навчитися працювати разом, долати труднощі, знаходити спільні рішення, що є надзвичайно важливим у майбутній професійній діяльності. Цей досвід об’єднує і готує студентів до викликів, які чекають їх не тільки в навчанні, але й у житті.

-Особливе місце займає щорічний спортивний захід – Загальноуніверситетська руханка до Дня здоров’я. Це традиція, що символізує нашу прихильність до активного способу життя та сприяє формуванню здорових звичок серед студентів і викладачів. Спільна фізична активність показує єдність університетської спільноти, адже здоров’я – це запорука успіху як в навчанні, так і в житті. Важливою подією в культурному житті ЦДУ є – захід, де студенти мають можливість продемонструвати свої творчі здібності у різних видах мистецтва: від музики й танців до живопису та літератури. Це свято творчості та натхнення, яке показує, наскільки багатогранними є наші студенти, і допомагає кожному розкрити свій потенціал. Хотів би виокремити ще і захід “Cusu Games” – спортивні естафети, де студенти разом із викладачами демонструють партнерство та взаємодію, проходячи різноманітні випробування. Це ще один чудовий приклад того, як університет об’єднує всіх своїх членів, формуючи міцну команду.
-Як Ви можете резюмувати нашу розмову?
-Найголовніше, на чому хочу наголосити – наш університет ніколи не залишається осторонь від важливих проблем сьогодення. Ми продовжуємо активно долучатися до підтримки Збройних Сил України, продовжуємо брати участь у благодійних акціях і заходах і створювати їх на базі закладу. Я переконаний, що разом ми зможемо досягти великих результатів і прославити ім’я нашого університету далеко за його межами.
Переглядiв: 299
ЯНА ДАР'ЄВА
журналіст: ЯНА ДАР'ЄВА
Facebook Twitter Viber Skype