Нас завжди вражало, що більшість єлисаветградських лікарень не тільки збереглися до наших днів, але й до наших днів залишаються лікарнями – міська на Фортечних валах, земська, в якій донедавна був тубдиспансер (зараз ця територія, щоправда, належить МВС), лікарня святої Анни, приватна лікарня Гольденберга, а також Єврейська лікарня на Скотопригонній площі.
Найдавніша з них, звичайно, фортечна лікарня, відкрита у 1777 році. «Найновіша» - Єврейська лікарня (зараз – дитяча обласна), відкрита у 1914-му.
Невеличка єврейська лікарня існувала при єврейській богадільні з 1889 року. Проте у 1910 році багаті єврейські купці виступили з ініціативою збудувати у місті велику безкоштовну лікарню. Місце для лікарні виділили досить дивне – між великим машинобудівним заводом Бургарда та Скотопригінною площею, на яку на продаж звозили корів, волів, свиней та баранів з усього повіту. Проте з іншого боку, місце було ідеальним: лікарня знаходилася на межі центру міста та робітничо-селянських передмість, які тільки-но стали районами міста – Балки, Кущівки, Катранівки. Сюди їздив трамвай, тут було вуличне освітлення і т.п.
Багато років споруди Єврейської лікарні були у занедбаному стані. У радянські часи на її території побудували ще кілька корпусів, які затулили чудові старовинні будиночки. І зараз, коли старі корпуси реставрують, дуже шкода, що їх затуляють від нас нові будівлі і величезні тополі. Але якщо пройтися територією лікарні, то вже зрозуміло, що це теж одна з архітектурних родзинок нашого міста.
Назва «Єврейська лікарня», до речі, не означає, що тут отримували допомогу тільки хворі іудейського віросповідання. Це означає, що лікарня побудована і отримувалась винятково за кошти єврейської громади, а отримати безкоштовну допомогу тут могли всі.
Цікаво, що на початку минулого століття лікарні мали свою спеціалізацію. Фортечна лікарня, як і зараз, була інфекційною. Земська лікарні на вул. Олексіївській (зараз Єгорова) мала велике офтальмологічне відділення, створене за зразком віденської офтальмологічної лікарні. А також власну «Пастерівську станцію» – тут виробляли сироватку проти сказу та робили щеплення укушеним. Тоді укушених було набагато більше, ніж зараз, – щомісяця за допомогою зверталося більше шістдесяти людей. У лікарні св. Анни у 1907 році відкрили рентген-кабінет! Рентген коштував, до речі, дуже дорого – 2-10 рублів.