6 лікарень в Кіровоградській області надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах

19.06.2024 12:01

 6 лікарень в Кіровоградській області надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах, 5 – за місцем перебування пацієнта. Про це медіапорталу DOZOR повідомили у прес-службі НСЗУ. 

Через наслідки війни в Україні може збільшуватись кількість пацієнтів, які потребують психіатричної допомоги. За оцінками ВООЗ, 10 мільйонів людей, або приблизно чверть населення України, можуть страждати від розладів психічного здоров’я у зв’язку з війною. З початком повномасштабної війни, допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Розповідаємо, яка психіатрична допомога передбачена на спеціалізованому рівні.

У Програмі медичних гарантій є два пакети послуг із спеціалізованої психіатричної допомоги:

 • “Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах” – 6 закладів з договором;
 • “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами” – 5 закладів з договором.

За даними ЕСОЗ станом на 12.06.2024, з початку року НСЗУ спрямувала 71 829 311 грн на оплату психіатричної допомоги за обома пакетами в Кіровоградській області. Вже 3 262 людини отримали допомогу медиків в умовах стаціонару, а 226 людей скористалися послугою амбулаторно.

«На жаль, через воєнні дії зростає кількість людей з психічними розладами. Це відбувається через постійний стрес, втрати близьких, фізичні та психологічні травми, невизначеність майбутнього та загальну нестабільність, яку приносить війна. Військові дії руйнують звичний спосіб життя, змушують людей залишати свої домівки, втрачаючи не лише матеріальні блага, а й відчуття безпеки та стабільності. Наша мета – надати допомогу всім, хто її потребує, адже психічне здоров'я є не менш важливим, ніж фізичне. Цю допомогу можна отримати як амбулаторно, так і стаціонарно. Держава покриває витрати на ці послуги, тому для пацієнтів вони є безкоштовними, – пояснює заступниця директора Східного МРД НСЗУ Наталія Шуліка.

– Крім того, для забезпечення доступності цієї допомоги ще у 2021 році були створені мобільні мультидисциплінарні команди, які за контрактом з НСЗУ надають психіатричну допомогу дорослим та дітям вдома. Ці команди зазвичай допомагають пацієнтам після виписки зі стаціонару продовжувати лікування у комфортних умовах власного дому. Вони сприяють адаптації людей з поведінковими та психічними розладами до життя в суспільстві. І ця послуга також є безкоштовною для пацієнтів. Почати отримувати таку допомогу можна через контакт не тільки з профільним спеціалістом, а й з сімейним лікарем».

Щоб звернутися до психіатра амбулаторно – направлення не обов’язкове. Звернутися до лікаря можна в поліклініку чи лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” та психіатра у штаті. 

Отримати безоплатно психіатричну допомогу в стаціонарі можна як за  направленням лікуючого лікаря, так і у порядку самозвернення; також можливо доставлення бригадою швидкої медичної допомоги, поліцейськими або переведення з іншого медзакладу. Рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнта.

Які безоплатні послуги передбачені у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”:

 • психіатричний огляд з метою визначення потреби у госпіталізації та формування  у співпраці з пацієнтом чи пацієнткою індивідуального плану лікування та реабілітації;
 • необхідні лабораторні дослідження;
 • необхідні інструментальні обстеження: ЕКГ, ультразвукові дослідження, рентген, електроенцефалографія тощо;
 • консультації лікарями інших спеціальностей;  
 • застосування фармакотерапії, психотерапії, методів психологічного впливу, а  також реабілітаційної допомоги;
 • своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
 • забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів;
 • цілодобовий супровід психіатром та медсестринський догляд;
 • формування разом з пацієнтами та за їх згодою плану лікування, супроводу та реабілітації після завершення стаціонарного етапу лікування. 
 • скерування пацієнтів для надання подальшої психіатричної допомоги в амбулаторних умовах та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки (спеціалістами та фахівцями мобільної мультидисциплінарної команди) та/або у заклад первинного рівня для супроводу і лікування сімейними лікарями;
 • забезпечення харчування в умовах стаціонару тощо. 

Більше про обсяг медичної допомоги за посиланням:  https://bit.ly/40rJvix (п. 21).

Безоплатні послуги у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”:

 • огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки;
 • формування індивідуального плану лікування і реабілітації - із залученням самого пацієнта або його законного представника;
 • підтримка пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби; 
 • надання невідкладної медичної допомоги  пацієнтам під час відвідування при виникненні станів, що загрожують життю, а також за потреби виклик бригади екстреної медичної допомоги;
 • оцінка соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги; 
 • визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення;
 • визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.

Знайти найближчий заклад з надання психіатричної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ можна зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скориставшись інформаційною панеллю (дашбордом) "Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога". У фільтрах ліворуч оберіть область, громаду або населений пункт та вид допомоги. Ви побачите всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ.

Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням:https://cutt.ly/Nw5buw0b.

Переглядiв: 343