Чому єдиний на Кіровоградщині медзаклад, який надає невідкладну допомогу дітям, опинився в критичній ситуації

09.09.2021 21:37
image

КНП «Обласна дитяча лікарня» опинилася в скрутному становищі – місяць тому Національна служба здоров’я суттєво скоротила фінансування, через що ефективність роботи та наявність кваліфікованих кадрів в закладів опинилася під загрозою. Про це журналістам розповів очільник лікарні Василь Хорощак, повідомляє медіапортал DOZOR.

Директор комунального некомерційного підприємства «Обласна дитяча лікарня» Василь Хорощак зазначає, вперше проблема торкнулася онкологічних диспансерів, тоді Національна служба здоров’я, переглядаючи пакети послуг, зробила корегування фінансування у вересні і зменшило кошти на видатки лікувальних закладів онкодиспансерів на 14 мільйонів.

«По пакетам послуг нашої лікарні нам зменшили 6,6 мільйони гривень – цих коштів нам не вистачає до кінця року. Це при тому, що мінімальна зарплата наших лікарів складає 6400 гривень, медсестер 4600 гривень. І через скорочення фінансування ми не можемо виплатити їм навіть ці кошти. На місяць нам не вистачає 1,5 мільйони гривень. Це лише на зарплату. Про безкоштовне лікування хворих, як про це говорить Національна служба здоров’я, навіть мова йти не може. Лікування дитини з опіком нам обходиться протягом 4-5 днів в 60 тисяч гривень. Таких коштів немає ні в нас, ні в батьків. НСЗУ говорить, що все буде безкоштовно, але виходить, що обманює нас і всіх», - пояснює Хорощак.
image

За словами керівника лікарні, сьогодні лише фонд заробітної плати складає 6 мільйонів 400 тисяч гривень. Тепер щомісяця закладу нараховують п’ять мільйонів. Решту, кажуть, в НСЗУ, треба заробляти самостійно. Оскільки зробити це нереально, для виживання лікарні з 1 жовтня лікарі, охоронці, санітарки та медсестри підуть з 1 жовтня у відпустку за свій рахунок.

«Національна служба здоров’я декларує, що не тільки вона повинна займатися медичною реформою, а й місцева влада. Якщо раніше це була субвенція і місцева влада її розподіляла, то сьогодні у місцевої влади таких коштів немає. Наприклад, щоб на наступний рік законтрактувати для нашої лікарні пакет по онкогематології, нам потрібно мати свій апарат спірально-комп’ютерної томографії. Звідки влада візьме кошти, щоб поставити в кожній лікарні такий апарат або штучну нирку в кожне відділення? Якщо цього не буде, то нам ці пакети послуг не законтрактують. Де наші онкохворі будуть лікуватися? Або в «Охматдиті», або десь домовлятися в інших областях. Ці хворі лікуються в закладах роками, тож я не знаю, що буде далі», - говорить Василь Хорощак.

Медик каже: є певне нерозуміння щодо нарахування тарифів та послуг Нацслужбою здоров’я, адже є багато незрозумілостей та незручностей. В першу чергу – для пацієнтів.

«Торік на 5 мільйонів гривень бюджетних коштів ми придбали ендоскопічне обладнання. Ми захотіли в цьому році законтрактувати цей пакет, а НСЗУ пише, що цей пакет контрактується з 18 років. Тобто, якщо дитині завтра треба буде зробити бронхоскопію чи гастроскопію, то вони будуть бігати і шукати, де це зробити. А у нас це обладнання є. З одного боку вони його не законтрактували, а з іншої – цієї послуги немає в постанові 1138, що була прийнята ще в 1996 році. Ми її не можемо розцінити і зробити платною, на випадок, якщо пацієнт захоче її отримати саме у нас. Ми не маємо на це права», - скаржиться лікар.
image

Ситуація з недофінансуванням очільнику закладу в цілому зрозуміла. Василь Хорощак пояснює – коли стартувала медична реформа, розрахунок був на те, що кошти будуть виділені НСЗУ з розрахунку 5% валового національного доходу. Зараз цей відсоток складає 1,2 – 1,5 %. До того ж, у закладі вже була перша хвиля суттєвих скорочень – і медиків і ліжкомісць.

«Заклад був розрахований на 400 ліжок. Під час першого скорочення у нас залишилося 290 ліжок. І скоротили 35 чоловік за рахунок вакантних ставок. І 5-6 медсестер та двох лікарів. Зараз стоїть питання скорочення 70 ставок вакантних і 35 медсестер та лікарів», - резюмує Василь Хорощак.

Розділяє побоювання та сумні перспективи керівника закладу і завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії Андрій Гутарєв. За його словами, зараз у відділенні працюють 10 лікарів, 11 сестер-анестезисток, які беруть участь у проведенні операцій та 14 медичних сестер. Брак таких кадрів призведе до неможливості надання ефективної і комплексної допомоги.

«Завдяки необґрунтованим діям НСЗУ відбувається постійне зменшення фінансування. Відділення надає цілодобову спеціалізовану допомогу дітям, які знаходяться у критичному стані за плановими показами та неплановими. Поки що існує виїзна реанімаційна бригада. Наші лікарі виїжджають у всі стаціонари області для надання невідкладної допомоги дітям. Хочу звернути увагу, що на навчання на лікаря –анестезіолога йде не менше 10 років. На момент укладення договорів НСЗУ з лікарнею вимагає наявність лікарів-анестезіологів та забезпечення цілодобової невідкладної допомоги. Однак оплата праці в договорі ніяк не прописана і не існує навіть пакету для надання невідкладної допомоги дітям», - говорить лікар, зазначаючи, що зарплата лікаря-анестезіолога складає нині менше 6 тисяч гривень.
image

Якщо відкласти питання заробітних плат, то при розрахунку тарифу на послуги НСЗУ, каже Андрій Гутарєв, не враховує і вартість лікарських засобів, витратних матеріалів, наявність апаратури. Тож медики вимушені звертатися за допомогою до батьків.

«Недофінансування лікарні може призвести до нестачі кваліфікованих фахівців і ставить під загрозу існування єдиного в області закладу, який займається наданням стаціонарної допомоги дітям з усієї області з наданням невідкладної допомоги. Дуже сподіваюся, що нас почують і громада, і депутати всіх рівнів, щоб мешканці нашої області змогли отримувати доступну медичну допомогу. Це стосується не тільки медичного персоналу, а й кожного мешканця області», - переконаний завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії Андрій Гутарєв.

Наразі медіапортал DOZOR направив інформаційний запит до Національної служби здоров’я України. Тим часом на сайті обласної ради вже опублікували проект рішення та текст звернення депутатів до Кабміну щодо питання фінансування НСЗУ закладів області. На голосування цей проект рішення мають винести 17 вересня – під час сесії.

image
Переглядiв: 6199