Кропивничанам пояснили, що робити, коли погрожують колектори

13.07.2020 17:14

Діяльність колекторських фірм не регулюється чинним законодавством України, але, не дивлячись на це, вони можуть стягувати борги з клієнтів. Основною підставою для виконання колекторською організацією своїх функцій може слугувати договір, що укладається між нею та кредитором. Про те, що робити кропивничанам, якщо їм телефонують колектори та погрожують, пояснює начальник місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман.

Так, колекторські компанії – це фінансові установи, створені та зареєстровані в порядку, встановленому законом, метою діяльності яких є стягнення так званих «проблемних заборгованостей» та мають відповідну ліцензію на здійснення фінансових послуг. Але підстав для того, щоб притягнути колекторські фірми до відповідальності у більшості випадків відсутні.

Як діяти людині, яка брала кредит, хоче його віддати, але зараз немає такої можливості. Чи законом передбачена якась відстрочка?

«Коли вам зателефонували з колекторської фірми, необхідно вимагати від них номер договору та дані первинного кредитора, а також документи, які підтверджують передачу боргів клієнтів колекторській фірмі (дані документи ви можете запросити в них для ознайомлення в завірених копіях). У випадку, якщо копії даних документів не надали, то неможливо визначити правові підстави звернення колекторів до вас. І є підстави говорити про «вимагання», за яке передбачено кримінальну відповідальність», - пояснює фахівець.

Якщо всі необхідні документи все ж надали, то варто самостійно звернутися до суду щодо умов договору, зокрема, вимагати детальну виписку та обґрунтування заборгованості з нарахуванням пені по даному зобов’язанню (оскільки, коли продають борги такій компанії, то вона немає права нараховувати ніякі відсотки, ніякі штрафні санкції, абсолютно нічого).

Для того, щоб відстрочити виплату боргу, потрібно звернутися до колекторської фірми з заявою про реструктуризацію боргу, після чого вони задовольняють або відмовляють у реструктуризації (це не є їхнім обов’язком, а їхнє право).

Як людині діяти в умовах психологічного тиску та погроз?

«Тут головне запастися терпінням, адже колекторські фірми діють в загальному психологічним тиском, а саме: телефонують у вечірній час, погрожують життю боржника та життю їх родини, погрожують забрати майно, поширюють конфіденційну та неправдиву інформацію про боржника та інше. Якщо вам зателефонували і погрожують, будьте емоційно спокійними, не давайте причин розвивати агресивність в спілкуванні. Якщо до вас приїхали люди, які вимагали гроші (з метою залякати) – викликайте поліцію, не піддавайтеся провокаціям», - радять у центрі. 

За інформацією, основним питанням боржників в разі звернення за правовою допомогою є: чи законні дії колекторів, коли вони телефонують родичам, або пишуть SMS-повідомлення з вимогою повернути заборгованість по кредиту?

«Відповідно ст. 32 Конституції України, ніхто не має права втручатися в особисте та сімейне життя людини. Проте, у випадку, коли позичальником надана письмова згода на передачу інформації 3-м особам колекторська компанія вправі телефонувати за номерами телефонів, які позичальник вказав в анкеті-заявці на отримання кредиту», - пояснюють у Кропивницькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Як захистити себе, куди звертатися за допомогою (адже часто вимагають стягнення «міфічних» боргів)?

Ситуацій, коли колектори стягують «міфічні» борги може бути декілька:

- телефонують по чужому кредиту, де позичальник залишив ваш номер телефону як контактної особи;

- близький родич оформив кредит, своєчасно не повернув борг, при цьому колектори віднайшли телефони всіх близьких людей та починають їх періодично провонювати та погрожувати;

- кредит оформили шахраї без вашого відома через онлайн сервіс та інші.

«Якщо вас турбують за причиною родинних, або дружніх відносин, оскільки позичальник залишив ваш номер телефону як контактної особи, а бажання або часу вислуховувати проблеми інших людей немає, тоді обов’язково заперечуйте факт знайомства з боржником, або ж повідомте, що вже кілька років з ним не спілкуєтесь та у вас відсутній актуальний номер його телефону (переїхали в інше місто, змінили роботу, виїхали на заробітки за кордон, або ж просто перестали підтримувати відносини). По-друге, будуйте розмову спокійно, чітко та впевнено (ваш співрозмовник повинен переконатися, що всі подальші звернення до вас жодним чином не забезпечать повернення простроченого кредиту)», - рекомендують фахівці.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

- звернутися до Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53, оф. 109;

- зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

- поставити питання в повідомленні на електронну адресу центру;

- поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД;

- написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД;

- скористатися правничою вікіпедією 

- прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога».

Переглядiв: 5671