Кропивницькі дослідники розповіли, як розбудовувався одноповерховий Єлисаветград

28.04.2021 06:46
image

Про те, як та ким розбудовувався одноповерховий Єлисаветрад під час краєзнавчих студій в обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського розповіли кропивницькі дослідники Сергій Невесьолов, Володимир Поліщук  та Вадим Колєчкін. Про це медіапорталу DOZOR повідомили у бібліотеці. 

Мова йшла про Іллю Шиліна та Костянтина Шостовського. Перший, припускають дослідники, більше 20 років з невеликою перервою займав посаду головного архітектора міста. Відомостей про нього майже немає, проте відомо, що він переважно проектував та затверджував плани будівництва дерев’яних будинків та флігелів.

Втім кілька кам’яних будівель, споруджених у 1860-му, збереглися до наших днів. Так, на вулиці Шевченка у колишньому будинку Ганни Самохвалової сьогодні знаходиться педакадемія. На Нижній Биківській зберігся дім купецького сина Гершки Когана, а будинок мещанина Якова Авраменка досі стоїть на Великій Пермській.

«В ті часи місто було приватним та одноповерховим. Більшість проектів складали не архітектори, а техніки, які мали певні навички проєктування будівель з кількома кімнатами, простим фасадом та в основному залізним дахом», - розповів Вадим Колєчкін.
image

Костянтин Шостовський вісім років працював у Єлисаветграді архітектором, 10 років був міським техніком та ще 14-ть - інженером Єлисаветградського повітового земства. Завдяки документам, які збереглися в обласному держархіві, ми достеменно знаємо, що зробив цей архітектор. Наприклад, у класичну гімназію він перебудував московські лавки. Зараз  там знаходиться обласний консультаційний центр ДСНС та аварійно-рятувальний загін спецпризначення.

Також Шостовський керував будівництвом в лікарні на території фортеці святої Єлисавети кам’яного і дерев’яного корпусів чоловічого та жіночого відділення, хірургічного та інфекційного бараків. В останньому, до речі, зараз знаходиться приймальне відділення першої міської лікарні Кропивницького.

image
image
image
image
image
image
image
image

Мав Шостовський відношення і до будівництва трьох народних училищ - на Завадівці, Соколівських хуторах та Катранівці. Перші два не збереглися, а останнє згодом перетворилося на другу загальноосвітню школу.

Протягом довгої кар’єри архітектор Шостовський збудував багато господарських споруд по усьому Єлисаветграду. А на початку ХХ століття мав відношення до замощення та перемощення міських вулиць.

Краєзнавчі розвідки «Проєктував у часи Андрія Достоєвського»  та «Розбудовував Єлисаветград 32 роки» можна знайти на сайті книгозбірні у розділі «Цифрова бібліотека».

image
Переглядiв: 1573