Війна в Україні позбавила усіх звичного життя. Багато хто залишився без роботи, комусь довелося шукати прихистку в інших країнах, хтось продовжує працювати у відносно безпечних регіонах. Не виняток – наші спортсмени та тренери. Змагання, які планувалися навесні, скасовані. І замість турнірів та п’єдесталів представники спортивної спільноти бачать інше – боротьбу за суверенну Україну. Втім наразі тренування спортсменів відновлюються там, де це можливо. Про те, як переживають війну спортсмени та які мають думки та плани на майбутнє – у інтерв’ю медіапорталу DOZOR розповіли майстер спорту міжнародного класу, «бронзовий» призер юнацької Олімпіади 2018 року в Буенос-Айресі і срібний призер юніорського чемпіонату Європи Олег Дорощук та тренер-викладач Кропивницької ОСДЮШОР-2 Геннадій Здітовецький.
Олег Дорощук – студент третього курсу ЦДПУ ім. В. Винниченка. За його плечима – вдалі виступи на легкоатлетичних турнірах. За словами його тренера Геннадія Здітовецького, 24 лютого вони мали бути на чемпіонаті у Сумах. Втім війна внесла ясність: змагання в Україні припиняються. Припинилися і повноцінні тренування, але зовсім ненадовго.
- 24 лютого, коли почалася війна, ми мали б виступати у Сумах на дорослому чемпіонаті України, який мав пройти 25-27 лютого. І ми збиралися їхати двома автомобілями. Але 23 лютого зателефонували і повідомили, що змагання скасували. Тренувальний процес був призупинений. Протягом наступного тижня наші спортсмени тренувалися вдома: робили зарядку, щоб підтримувати форму. 3 березня вони почали мені телефонувати та говорити про те, що вони хочуть тренуватися повноцінно. Я їх чудово розумію. Адже коли ти тренуєшся, бачиш своїх колег по цеху, скажемо так, зникають погані думки і почуваєш себе краще. Тому з цього часу ми почали тренування більш суттєві, фактично повноцінні. Якщо говорити про пропуск таких тренувань та їх вплив на форму спортсменів, можу сказати, весняний період – для легкоатлетів це міжсезоння, наступні змагання у нас наприкінці травня – початку червня. Тому на форму спортсменів це ніяк не вплинуло. Зараз ми потроху відновлюємося і готуємося до літнього сезону, якщо буде така можливість.
Геннадій Здітовецький додає, що до війни тренувалися досить потужно. Наприклад, у підготовчий період – 8 – 9 разів на тиждень, вдома 5-6 тренувань. Наразі спортсмени поступово нарощують потужності у тренуваннях. Втім багато українських легкоатлетів зовсім їх припинили – через те, що вступили до лав Збройних Сил України або ж тероборони. Легкоатлет Олег Дорощук констатує: багато його знайомих зараз у найгарячіших точках України.
- Війна вплинула на спорт негативно. І спортсменів теж. Не було можливості тренуватися так, як ми звикли. Як казав мій тренер, зараз дуже багато спортсменів, зокрема, і моїх гарних знайомих не думають про тренування. Вони думають про захист України, тому пішли в тероборону чи ЗСУ, особливо до в «гарячі» точки: Суми, Харків. Там зараз дуже багато спортсменів, які захищають нашу країну. Ми спілкуємося з ними, наскільки це можливо. Намагаємося тримати зв'язок за допомогою телефону.
Оскільки Олег Дорощук входить до ТОП-10 кращих легкоатлетів світу серед дорослих за результатами зимового періоду та має гарні спортивні здобутки, йому запропонували переїхати до Німеччини та тренуватися там. Втім спортсмен відмовився.
- Йому особисто зателефонував головний тренер збірної України. Запитував, чи дозволяють умови тренуватися так, як потрібно. Пропонував поїхати до Німеччини, щоб продовжити тренування. Зараз частина спортсменів, які входять до збірної України, виїхали до Португалії, частина до Франції, частина – до Німеччини. Але здебільшого це жінки. Чоловіків дуже малий відсоток. Ми всі розуміємо, що зараз діє воєнний стан і що чоловікам від 18 років складно виїхати. В цілому можу сказати, що Олег не виявив бажання від’їжджати за кордон, оскільки тренуватися у рідному місті, - говорить Геннадій Здітовецький.
- Коли мені зателефонували з пропозицією тренуватися в Німеччині, то я відмовився. Не хочу їхати один, не бачу в цьому сенсу їхати без тренера. Зараз я маю можливість тренуватися у звичній для себе обстановці. Можливо, на моє місце прийшли ті спортсмени, яким більше треба поїхати з більш небезпечних міст наразі. Мені комфортно тут, у рідному місті. Зараз у тренуваннях змінюється лише те, що під час занять оголошують повітряну тривогу. Нам доводиться вдаватися до відповідних заходів безпеки. А в цілому, дякувати Богу, у нашій області є можливість тренуватися, - каже Олег Дорощук.
Наразі спортивні спільноти світу у різних видах спорту забороняють виступати спортсменам з Росії та Білорусі виступати на міжнародних змаганнях. Тренер та спортсмен цю ініціативу підтримують – виявилося, що спорт та політики все-таки пов’язані між собою.
- Багато років я вважав, що спорт поза політикою. До 24 лютого цього року. Дивлячись на ці події, я розумію, що все ж таки спорт та політика дуже пов’язані. Ми знаходимося зараз теж на фронті - спортивному. І дивлячись на результати наших спортсменів, можна бачити, наскільки сильна наша держава та нація, наскільки ми сильні духом не лише фізично, але й морально та психологічно. Тому те, що на міжнародних змаганнях відсторонили від участі спортсменів Росії та Білорусі – це позитивний момент. Адже якщо спортсмени мовчать, не мають питань до керівництва своєї країни, то так чи інакше підтримують їхні дії – вторгнення в Україну. Виходить, що вони, на жаль, є мовчазними співучасниками нашої національної трагедії, - висловлює думку тренер.
- Я ставлюся до цього не дуже позитивно. Але вважаю, що у ситуації, яка склалася, це правильно. Особливо після того, як деякі спортсмени висловлювалися про війну в Україні і щодо відносно українських спортсменів та керівництва держави. Скоріш за все, якби спортсмени цих країн вийшли 18 березня на чемпіонат світу з легкої атлетики у приміщенні в Белграді, то теж міг би виникнути певний конфлікт. Я не можу уявити, як би спортсмени цих країн там виступали, якби їх допустили до змагань, - пояснює легкоатлет.
Попри воєнний стан в Україні тренер та спортсмен багато працюють, адже попереду – літній сезон змагань. Тому необхідно докласти зусиль для того, щоб Україна була гідно представлена на міжнародній спортивній арені. Втім в першу чергу і тренер, і спортсмен прагнуть перемоги та миру в Україні.
- Сподіваємося, що найближчим часом війна закінчиться. Це те, чого ми б хотіли першочергово – миру в Україні. А якщо говорити про плани на майбутнє, то найголовніше – готуватися до літнього періоду, аби представити Україну на найвищому рівні, щоб і спортивними перемогами наші земляки могли пишатися теж, - каже Геннадій Здітовецький.
- Мені б хотілося виступити на літніх змаганнях і показати гарний результат, стояти з прапором України і показувати усьому світу, наскільки сильною є моя держава, і що ми – гідні представники на міжнародній спортивній арені, - ділиться Олег Дорощук.
Після закінчення війни тренер хоче відвідати рідне місто Бердичів та зібрати усіх рідних, які зараз борються за суверенність України.
- У мене є близькі родичі, які зараз знаходяться безпосередньо у зоні активних бойових дій. Я дуже за них хвилююся. Коли війна закінчиться, перше, що я зроблю, зберу усіх рідних: бабусь, дідусів, дітей та онуків. А ще – дуже хочу потрапити у мирний Бердичів, це моє рідне місто.
Легкоатлет Олег Дорощук найбільше прагне зібратися у родинному колі та зустрітися з усіма друзями, які знаходяться або у «гарячих» точках в Україні або ж виїхали за кордон.
- Після закінчення війни я одразу хотів би зібрати всіх своїх друзів, які наразі за кордоном або захищають Україну від російської агресії. Також планую зібратися усією родиною – для мене це найважливіше.