Кропивницький науковець розповів деталі масштабного проекту Принстонського університету (ФОТО)

28.05.2021 14:58
изображение

Кропивницький науковець, завкафедрою історії, археології, інформаційної та архівної справи ЦНТУ Василь Орлик працює у складі групи українських вчених, які беруть участь у міжнародному дослідницькому проекті «FLAME» Принстонського університету. Про це йшлося в рамках прес-конференції в обласному краєзнавчому музеї сьогодні, 28 травня, інформує медіапортал DOZOR. 

Так, проект FLAME передбачає дослідження та реконструкцію Середземномор'я в період переходу від античності до раннього середньовіччя. Мета проекту – дослідити випуск та обіг сотень тисяч монет 325-725 років, для того, щоб реконструювати ранньосередньовічну економіку та дослідити процеси, які відбувались в епоху падіння Римської імперії та становлення європейської економіки.  

Проект триває сім років й над його реалізацією працюють науковці багатьох країн: США, Італії, Греції, Туреччини, Польщі, Чехії тощо. До весни 2021 року українських науковців у проекті FLAME не було. Але монети пізньої Римської імперії та ранньої Візантійської імперії на території сучасної України знаходили, у тому числі, знаходили на Кіровоградщині, про що згадується у багатьох історичних документах, тому Канадський інститут українських студій Університету Альберти запропонував Принстонському університету сформувати українську команду дослідників FLAME.

изображение

Відбір пройшли троє науковців: завкафедрою історії, археології інформаційної та архівної справи ЦНТУ, доктор історичних наук, професор Василь Орлик; старший куратор «Музею грошей» Національного банку України, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін та співробітник Інституту історії України НАН України Олена Петраускас.

Як повідомив Василь Орлик (призначений керівником групи українських дослідників FLAME), коли їх команда розпочала роботу,  то в базі FLAME не було жодної згадки про монетні знахідки на території України. Станом на кінець травня в базі налічується вже майже 150 посилань на «українські» знахідки монет пізньої Римської імперії та ранньої Візантійської імперії. І це лише початок наповнення бази FLAME.  

В рамках проекту науковці працюють із публікаціями у відкритих джерелах, із історичними документами, із музейними фондами. Зокрема, група дослідників розраховує на співпрацю із усіма краєзнавчими музеями України.  

изображение

Ще одна особливість проекту FLAME, як зазначив професор Василь Орлик, полягає у тому, що його елементи можна застосовувати в навчальному процесі. Опрацювання інформації про монетні знахідки монет пізньої Римської імперії та ранньої Візантійської імперії, робота із історичною літературою, наповнення бази FLAME – все це чудовий наочний приклад та практикум для студентів спеціальностей «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» та «Історія та археологія», а також аспірантів кафедри історії, археології інформаційної та архівної справи ЦНТУ.

Про результати своєї роботи у проекті FLAME Принстонського університету команда українських науковців планує звітувати на наукових конференціях та у науковій періодиці. Зокрема, у середині травня на базі кафедри історії, археології інформаційної та архівної справи ЦНТУ проходила Міжнародна наукова конференція «Історія, археологія, інформаційна, бібліотечна та архівна справа: актуальні проблеми науки та освіти», де представник Принстонського університету доктор Марк Пижик презентував перші результати роботи української команди FLAME. Наприкінці цього року декілька наукових статей за даною темою має бути опубліковано у фаховому науковому журналі «Український нумізматичний щорічник», головним редактором якого є професор Василь Орлик.

 

Переглядiв: 708