В обласному центрі відбулося вшанування пам’яті загиблих у бою під Крутами сьогодні, 29 січня. Про це повідомляє DOZOR.
Так, цьогоріч відзначається сторіччя з Дня бою під Крутами. До заходів долучилися представники влади, активісти, студентство, містяни, духовенство. Так, з нагоди річниці бою під Крутами відкрили меморіальну дошку братам Шульгіним, військові та активісти поклали до неї квіти.
«Визначного військового значення бій під Крутами не мав, однак тоді хлопці все ж отримали свою перемогу, вони показали, хто такі українці, як боротися за свободу. Так, за неї потрібно платити життям, головне, щоб це не було дарма»,- сказав керівник громадської організації «Бойове братерство» Олександр Горбачов.
Довідково:
29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтивики та матроси більшовицької армії. Нерівний бій. Бій під Крутами, який на декілька днів віддалив захоплення Києва. Втрати сягали: до 250 юнаків, одна рота (до 30 людей) студентів і 10 старшин. Бойовий наказ наша молодь виконала.
Січень 1918 року. На столицю України насуваються озброєні до зубів більшовицькі орди під командуванням колишнього царського генерала Муравйова. Київські студенти та гімназисти, прагнучи захистити молоду Українську державу, організували Курінь січових стрільців, щоб дати гідну відсіч загарбникам. Курінь, що налічував 300 душ, складався із студентів. П’ять годин безперестанку студентський курінь стримував наступ червоних, втрачаючи молоді життя, під градом куль і гранат. Солдати без жалю багнетами проколювали юначі груди, прикладами рушниць розбивали голови, добивали поранених – розповідали очевидці тих трагічних подій.
28 студентів потрапили в полон. Муравйовці цілу ніч по-звірячому мордували їх, а на світанку повели на розстріл. Більшовицькі кати заборонили місцевим селянам поховати за християнським обрядом тіла захисників Києва, залишивши їх на засніженому полі.
Київ було захоплено у лютому, а вже у березні столицю УНР було звільнено.
Тільки тоді почали розшукувати тіла молодих людей, які загинули під Крутами. Вдалося знайти лише 30 скалічених тіл юнаків, більшість з яких урочисто поховали у братській могилі у Києві на Аскольдовому цвинтарі.