Ситуація напружена: На Кіровоградщині протягом півріччя зафіксували понад 140 випадків хронічних гепатитів В та С

01.08.2024 14:11

На Кіровоградщині протягом 6 місяців зафіксували 144 випадки хронічних гепатитів В та С.  Про це повідомила головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук, інформує медіапортал DOZOR.

За офіційними даними, цьогоріч зафіксували також  11 випадків гострого гепатиту В, два випадки – гострого гепатиту С. Загалом обласні показники захворюваності на хронічні вірусні гепатити перевищують середньостатистичні показники по Україні.

«До війни 5% населення України інфіковано вірусним гепатитом С. Приблизно 1,5% мають хронічні форми вірусного гепатиту Б. Найскладнішим є те, що хворі не знають про своє інфікування до того, як хвороба вразить печінку, - зазначила Надія Оперчук».

Нині держава купує тести для швидкої діагностики вірусних гепатитів В та С.  

«Україна централізовано закупляє тести для швидкої діагностики виявлення вірусних гепатитів В, С. Тестування можна пройти у сімейних лікарів, і за 15 хвилин дізнатися результат. Запобігти ускладненням від гепатиту можна завдяки вакцинації проти гепатиту В та лікуванню гепатиту С сучасними препаратами», - додала Надія Оперчук.

Ситуація по захворюваності на гострий гепатит А  в області відносно спокійна. Реєструються поодинокі випадки хвороби. З початку цього року не зареєстрували жодного випадку цієї хвороби. Разом з цим, ситуація по захворюваності гострими гепатитами В та С – напружена.

Як предається гепатит В

Гепатит В може передаватись:

  • при народженні від матері до дитини;
  • через незахищені статеві контакти;
  • через маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
  • через використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров'я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими вірусним гепатитом В.

Вірус гепатиту В не передається через столові прибори, при годуванні груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, ви не можете заразитись гепатитом В у басейні чи у інших подібних місцях.

Профілактика гепатиту В

Передачі вірусу гепатиту В можна запобігти, дотримуючись простих правил:

  • Уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей
  • Уникайте непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін'єкцій там, де це можливо
  • Уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив
  • Ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування 
  • Використовуйте тільки стерилізовані інструменти для тату і пірсингу

Вагітним жінкам, в яких діагностовано гепатит В, потрібно порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передачі гепатиту до вашої дитини

Як передається гепатит С

Вірус гепатиту С в основному передається при контакті з інфікованою кров'ю чи біологічними рідинами інфікованої людини.

Найпоширеніші шляхи передачі гепатиту С:

  • маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
  • використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
  • використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;
  • при переливанні крові та її компонентів.

Можлива також передача інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, непатит С може передаватися від матері до дитини. 

Гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад, обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою людиною

Профілактика та лікування гепатиту С

Вакцини проти гепатиту C не існує, тому профілактика інфекції гепатиту С в основному залежить від маніпуляцій, що пов’язані з контактом з кров’ю. 

Убезпечитись від гепатиту С використання виключно стерильного ін'єкційного обладнання і належна гігієна рук перед маніпуляціями, правильне і регулярне використання презервативів.

За даними ВООЗ, за допомогою противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з інфекцією гепатиту С. 

Переглядiв: 328