У 32 жителів Кіровоградщини підтвердили бореліоз

10.07.2025 09:59

У 32 жителів Кіровоградщини підтвердили бореліоз. Серед них – троє дітей. Про це повідомила головна державна санітарна лікарка області Надія Оперчук.

Торік захворювання зареєстрували у 98 людей.

Фахівці Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ збирають кліщів у парках, скверах, на кладовищах, у лісосмугах і прибережних зонах для визначення відсотка заражених бореліями. Надія Оперчук поінформувала, що за перше півріччя 2025 року дослідили 1297 кліщів, 204 з них виявилися інфікованими бореліозом – а це 15,7%. Крім того, Кіровоградський ОЦКПХ звертається до органів місцевої влади щодо необхідності обробки територій.

Кліщі активізуються в теплу пору року. Вони є переносниками інфекційних хвороб, таких як хвороба Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт, хвороба Міямото та ще близько 150 захворювань. Не всі кліщі в природі є інфікованими, однак людині варто остерігатись їхніх укусів.

Чим раніше на тілі виявлений кліщ, тим легше його видалити. Під час укусу кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним і людина може помітити кліща на другий-третій день, коли на місці укусу з’являється почервоніння, свербіж, а сам кліщ, напившись людської крові, збільшується до 10 разів. Якщо кліщ перебував на людині до одної доби, ймовірність інфікування буде мінімальна, якщо кліщ перебував до трьох діб, то ризик буде максимальним і наблизиться до 100%.

Інкубаційний період від моменту присмоктування кліща до тіла людини і до появи перших симптомів захворювання становить від одного дня до 45 днів. В середньому це 7-14 днів.

«Перші прояви хвороби – почервоніння на місці укусу, свербіж, припухлість, пляма, яка може триматись до декількох тижнів. З’являється головний біль, підвищення температури тіла, затверділість м'язів шиї, ломота у тілі, млявість, загальне нездужання. При несвоєчасному зверненні до закладу охорони здоров’я й несвоєчасному призначенні лікування, хвороба Лайма може вражати усі органи системи: кістки, суглоби, шкіру, серцево-судинну систему, нервову систему та переходити у хронічну форму», – пояснює Надія Оперчук.

Під час прогулянок на природі, лікарка рекомендує використовувати світлий, щільний одяг, що повністю закриває тіло, використовувати головні убори, застосовувати репеленти, дотримуючись інструкції, під час перебування на природі переміщуватися центральною частиною стежки та уникати високої трави, після повернення додому ретельно оглядати тіло та одяг, а також перевіряти домашніх тварин.

Надія Оперчук наголошує, що кліща бажано віддати на дослідження у центр контролю та профілактики хвороб для перевірки на хворобу Лайма. Також варто звернутись до лікаря, щоб правильно видалити кліща.

 

Переглядiв: 180